Instagram’da kullanıcı verileri ile ilgili önemli bir değişiklik yaşandı. İşte ayrıntılar…

Instagram kullanıcıların tüm verilerini indirmesine izin verecek. Yeni bir veri taşınabilirlik aracı, şirketin eleştirilere yanıt vermesine ve AB düzenlemelerine uymasına yardımcı olacak.

Bildiğiniz gibi Kişisel Veri Koruma ve Gizlilik dünyanın her yerinde büyük bir sorun haline geldiğinden, Instagram gibi sosyal ağ şirketlerinin paylaştığımız bilgilerin uygun şekilde ele alınmasını sağlamaları gerekmektedir.

Bunun güncel ve en somut örneğini Cambridge Analytica Skandalı ile Facebook ve CEO’su Mark Zuckerg hala yaşıyor. Bu skandaldan sonra bir çok ülke kendi veri koruma kanunlarını çıkarmaya başladı. Örneğin Birleşik Krallık’ın yaklaşan Veri Koruma Yasası’nın hükümlerinden biri, şirketlerin kendi verilerini bir hizmetten diğerine kolayca taşımasına izin vermesini şart koşması yer alıyor.

TechCrunch, Instagram verilerinizin sabit diskinize nasıl indirebileceğinizin ayrıntılarını ve şirketin yeni aracını ne zaman başlatacağı konusunda tam detayları paylaşmıyor. Instagram kullanıcıları platformda paylaştıkları fotoğraf, video ya da gönderdikleri mesajların bir kopyasını artık indirebilecek. Böylece kullanıcılar tıpkı Facebook’ta olduğu gibi çevrimdışı bir arşiv oluşturabilecekler.