Huawei, P10 akıllı telefonu konusunda bazı sıkıntılar çekiyor gibi gözüküyor. İddialara göre P10 cihazında çok ciddi hatalar mevcut.

Çin’deki kullanıcılardan bazıları, okuma hızlarının 750 MB/s’ye kadar çıkması gerekirken, 250MB/s’de kaldığını fark ettiler. Şimdilik sadece yeni UFS 2.0/2.1 bellek çipleri yerine eski eMMC 5.1 bellek çipi kullanılan cihazlarda görülen bu problem, eski çiplere sahip cihazların depolama testlerinde normal cihazların aldığı puanın ancak yarısını alabildikleri görüldü.

Huawei CEO’su Richard Yu, konuyla ilgili Çin’in ünlü sosyal ağı Weibo’da açıklama ile UFS bellek çiplerinin tedarik zincirinde bir aksaklık olduğunu, bu yüzden şirketin daha yavaş olsa da ellerinde bulunan eMMC bellek çiplerini kullandığını belirtti.

Aslında Huawei P10’un teknik özelliklerinde UFS bellek çiplerinin kullanıldığına dair bir bilginin bulunmaması, şirketin istediği bellek çipini kullanabileceği anlamına geliyor olabilir. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre de Huawei, söz konusu problemi bir yazılım güncellemesi sayesinde gidermeyi hedefliyor.