Ünlü telefon üreticilerinden Huawei, P20 modeli için Android Pie güncellemesi sunacak. Huawei’nin P20’ye Pie güncellemesi getirebilmek için özel olarak çalıştığı ortaya çıktı.

Google, Android P beta programını Pixel olmayan cihazlara açtığı zaman, Huawei‘in amiral gemisi telefonlarından herhangi birini programa kaydetmemesi şaşırtıcıydı. Şirket bunun yerine güncelleme planlarını açıklamak için IFA 2018 etkinliğini bekledi. Huawei ilk etapta belirlemiş olduğu dokuz telefon için Android 9.0 Pie test çalışmalarını başlattı. Bu süreç ilk etapta Çin’de işleyecek, ancak son gelişmeler Huawei’in listede yer alan Huawei P20 ve Mate 10 serisi telefonların küresel versiyonları için de Android 9.0 güncellemesini hazırladığını gösteriyor.

Wi-Fi Alliance verilerine göre Huawei; P20 , P20 Pro, Mate 10 ve Mate 10 Pro için Android 9.0 çalışmalarına başlamış görünüyor. Tekrar hatırlatalım bu çalışmalar telefonların global versiyonları için.Huawei’in bu çalışmaları başlatmış olması iyi haber, ancak güncellemenin ne zaman dağıtılacağı hala bilinmiyor. Bu test süreci genellikle üç ay içerisinde tamamanıyor. Yeni Mate modelleri için de yine üç ay içerisinde güncelleme tam sürümünün kullanıcılara paylaşılması bekleniyor.