HTC, bağımsız olarak yani herhangi bir cihaz ile bağlantı kurmadan çalışabilen sanal gerçeklik gözlüğünü resmen duyurdu.

Sanal gerçeklik pazarının en iddialı ürünlerinden olan HTC Vive, sunduğu yüksek çözünürlük ve hareket imkanlarıyla rakiplerinden ayrılıyordu. Ancak bir bilgisayara bağlı olarak çalışmasından dolayı sahip olduğu kablolar kullanılabilirliği kısıtlıyordu.Bu durumun farkında olan HTC, ilk Çin’de satışa sunulacağı açıklanan yeni Vive başlığını duyurdu. Herhangi bir telefon ya da bilgisayar bağlantısı gerektirmeden çalışacak olan yeni sanal gerçeklik başlığı hakkında şimdilik bilinenler ise maalesef oldukça kısıtlı.

HTC tarafından geliştirilen Google Daydream başlığından ayrı bir ürün olacak olan yeni HTC Vive, Viveport içerik ekosistemine bağlı olacak.

Snapdragon 835 işlemcisinden gücünü alacağı bilinen yeni sanal gerçeklik başlığı hakkında bir diğer bilinen ise altı açılı bağımsız hareket takibi yeteneğine sahip olacağı.

Bunların dışında hakkında pek bir bilginin bulunmadığı başlık için Vive’ın uygun fiyatlı sürümü olacak diyebiliriz. Büyük bir potansiyele sahip Çin’i ilk olarak hedef alan HTC, global pazarda ise Daydream destekli yeni bir HTC Vive cihazı hazırlandığına işaret edilebilir.

Sonbaharda resmi tanıtımının gerçekleşmesi beklenen Android O ile birlikte belki de yepyeni bağımsız bir HTC Vive sürümü görebiliriz. Bakalım yeni HTC Vive cihazına ilgi ne ölçüde olacak? Eğer yeterli sayıda üretilir ve uygun fiyata satışa sunulursa çok büyük bir taleple karşılaşabilir.