Hellblade oyununda bulunan save sistemi oyuncuları hayrete düşürüyor. Birden fazla kez öldüğünüzde oyun size ceza veriyor.

Oyunlarda genelde ölünce belirli bir yerden başlayarak devam ederiz. Hellblade için bu geçerli değil. Eğer çok fazla ölürseniz, tüm kayıt silinecek ve oyuna yeniden başlamanız gerekecek.
Bağımsız bir geliştiricinin elinden çıkan en iyi oyunlardan birisi olarak gözüken Hellblade: Senua’s Sacrifice, grafik ve hikaye açısından içerisinde çok güzel materyaller barındırıyor. 8 Ağustos’ta yayınlanan oyun Steam’den “Çok Olumlu”yu kapmış olmasına rağmen, oyuncuları çileden çıkaran bir özelliği kafa karıştırmaya başladı. Bu özellik bir hata değil, oyunun içerisinde yer alan ve oyuncuları daha iyi oynamaya zorlayan bir mekanik.

Oyunun bu mekaniğine göre çok fazla ölürseniz tüm kayıt dosyası siliniyor ve oyuna sıfırdan başlıyorsunuz. Permadeath sistemi olarak açıklanan bu mekanik, oyuncuları çileden çıkarsa da aynı zamanda Senua’nın cehennem dünyasında yaşadığı zorluğu daha iyi yaşamanızı sağlıyor. Oyunda ölüm ihtimali ve tehditler sürekli bulunuyor ve her öldüğünüzde sağ kolunuza siyah bir çizik atılıyor. Bu sayı arttıkça çizgiler çok fazla yayılıyor ve Senua’nın kafasına kadar ulaşıyor. Eğer bu olursa karakterimiz tamamen can veriyor ve haliyle oyuna hikayenin en başından başlamanız gerekiyor.