Tekrar merhaba değerli tiklasana.com severler. Windows 7′ de F8′ i neredeyse kırarak girdiğimiz güvenli moda ulaşmanın, Windows 8′ de daha kolay bir yolunun olduğunu biliyormuydunuz?

Windows 7’de sorun yaşadığımızda, açılışta sürekli F8‘e basıp, güvenli moda geçebiliyorduk. Bu sayede düşük çözünürlüklü, işlevleri kısıtlı bir Windows ortamında sorun çıkaran sürücüleri ve programları kaldırabiliyor, zararlı yazılımları tespit edebiliyor veya antivirüs taraması gerçekleştirebiliyorduk.

Peki, Windows 8’de güvenli moda nasıl geçebilirsiniz? Aslında F8 kısayolu hala çalışıyor, yapmanız gereken PC’niz açılırken sürekli F8’e basmak. Gelişmiş önyükleme seçenekleri ekranı göründüğünde, Güvenli Mod veya Güvenli Mod ve Ağ Bağlantısı seçeneğini kullanarak güvenli modlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Eğer F8 klavye kısayolu çalışmazsa, Windows 8’e özel bir yol daha mevcut. Windows açıkken bilgisayarı kapat seçeneğini kullanın ve yeniden başlat seçeneğine tıklarken Shift tuşunu basılı tutun. Karşınıza “Bir seçenek belirleyin” başlıklı bir ekran gelecek. Gelen bu ekranda Sorun giderme > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç seçenekleri > Yeniden başlat yolunu izleyin. Başlangıç ayarları menüsü gözünüze belirdiğinde güvenli mod için 4, ağ bağlantılı güvenli mod için 5 yazın.

Windows 7, 8 ve Vista’da güvenli modu açmanın elbette bir başka yolu daha var. Başlat menüsünün arama bölümünde veya Windows 8’in arama kutucuğuna msconfig yazmanız yeterli. Program açıldığında Önyükleme sekmesine tıklayın ve Güvenli Önyükleme seçeneğini etkinleştirin. Eğer Güvenli modda internete bağlanmanız gerekliyse, ağ seçeneğinide etkinleştirin. Son olarak Tamam’a tıklayın ve PC’nizi yeniden başlatın.