Grafik kart pazarında fiyatlar inanılmaz yükseldi! Amazon başta olmak üzere pek çok platformda grafik kartlara çok büyük zamlar geldi. Türkiye’de de grafik kartların fiyatı ciddi ölçüde arttı.

Hem AMD hem de Nvidia’nın dijital para madenciliğine özel ekran kartları üretmek için OEM’lerle birlikte çalıştığı göz önüne alındığında, son günlerde iyi bir fiyata harika bir ekran kartı aramak sonuçsuz kalan bir uğraş olabiliyor. Bu dijital para madencilerini grafik kartı stok yetersizliği konusunda da sorumlu göstermek mümkün. Ekran kartlarındaki satış ve fiyat farklılıkları konusunda Amazon üzerinden araştırmalar yapılıyor.

Amazon sitesi üzerinde ekran kartı tedarik ve satışı çoğunlukla üçüncü taraf satıcılar tarafından gerçekleşiyor. Bu durum da doğrudan ekran kartı fiyatlarında kolaylıkla oynama yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Elbette grafik kartı PC oyuncularının büyük talepler oluşturduğu bir pazar ancak tablolarda göründüğü gibi son zamanlarda dijital para madenciliğinin popülerliği arttıkça ekran kartı fiyatlarında %122’ye varan artışlar meydana geldi. Hatırlatmak gerekir ki ekran kartlarıyla ilgili bu araştırma sadece Amazon üzerinde yapıldı.

Dijital para madenciliği yüzünden sadece Amazon’da değil Türkiye pazarında da ekran kartı fiyatları oldukça yükseldi. Talebin çok fazla olması birçok modelde stok sorunlarının yaşanmasına sebep oluyor. Hem doların yükselmesi hem dijital para madenciliğinin artması ülkemizde ekran kartı piyasasının dengelerini çok fazla değiştirdi. Bu durum kuşkusuz PC oyunculuğuna büyük bir darbe vuruyor. Özellikle Türkiye’de artık oyun bilgisayarı dizmek çok pahalı bir hale geldi.