Google, koronavirüsü sebebiyle 12 – 14 Mart arasında gerçekleştirmeyi planladığı I/O 2020 etkinliğini iptal ettiğini duyurdu.

Coronavirus can almanın yanında teknoloji devlerine de kök söktürmeye devam ediyor. İptal edilen MWC 2020 etkinliğinin ardından, Asus, Facebook, Xiaomi ve Apple gibi dev isimlerde bu virüs salgınından dolayı etkinliklerini ve ürünlerini iptal etmiş ya da ertelemişti. Şimdi de bir iptal haberi de internet ve teknoloji devi Google‘dan geldi.

Google, 12 – 14 Mart arasında Android 11 sürümünün tüm özelliklerini tanıtacağı Google I/O 2020 etkinliğinin iptal edildiği açıklandı. Bu etkinlikte internet ve teknoloji devinin yeni yazılım ve ürünlerini de tanıtması bekleniyordu. Bu ürünler arasında uygun fiyatlı Pixel 4a modeli de bulunuyordu. Coronavirus‘ü gerekçe göstererek etkinliği iptal eden Google, etkinliğe katılmak için bilet alanlara da para iadesi yapacağını belirtti.

Etkinlik bileti alanlar ya direkt olarak para iadesi talebinde bulunabilecek ya da 2021 yılında düzenlenecek olan etkinlik için şimdiden biletlerini hazır edebilecek. Google’ın açıklamasında bu etkinliği ilerleyen bir tarihte düzenlemek istediklerine dair bir de açık kapı bırakılıyor.

Yaz aylarında coronavirus’ün etkisini yitireceği söyleniyor. Belki Google’dan yaz aylarında sürpriz bir etkinlik görebiliriz. Bu arada Apple cephesinde de işlerin pek iyi gitmediği söyleniyor. Apple’ın iOS 14, macOS 10.16, watchOS 7, iPadOS 14 ve tvOS 14 sürümlerini tanıtacağı WWDC 20 etkinliğinin de iptal edileceği söyleniyor. Bakalım ilerleyen süreçte neler olacak?