Google, Gmail husususunda pek çok kullanıcının hoşuna gidebilecek bir karar verdi. Gmail hesaplarının e-posta içeriklerini taranması durduruluyor.

Google, kullanıcılara gösterdiği reklamları kişiselleştirebilmek için kullandığı yöntemlerden birisi olan Gmail hesaplarına gönderilen e-postaların içeriğini taramayı, kısa bir süre içerisinde bırakacağını açıkladı.

Bu konuda net bir tarih verilmezken, kullanıcılardan gelen tepkilerin ve açılan davaların bu kararın alınmasında büyük rol oynadığı ifade ediliyor.

Google’ın uyguladığı yöntemi özetlemek gerekirse, örneğin son dönemde fotoğraf ve kameralar ile ilgili çok sayıda e-posta alan bir kullanıcıya, internette dolaşırken bu alanda yoğunlaşan reklamlar gösteriliyor.

Spam e-postalar ile bağlantılı reklamların engellenmesi için gerekli adımların atılacağı belirtilirken, kullanıcıların şirketin diğer hizmetlerini kullanırken kişiselleştirilmiş reklamlar görebileceği ancak bunun gelen kutusu içeriğini kapsamayacağı ifade ediliyor.

Google’ın bulut yöneticisi Diane Greene, Bloomberg ile yaptığı röportajda, e-posta içeriklerinin taranmasının bazı işletmelerin Google Suite’e kaydolmak konusunda tereddüt yaşamasına neden olduğunu ifade ediyor. Sonuç itibariyle artık kullanıcılar bu hususta bir tereddüt yaşamayacaklar ve Gmail kullanım oranları belki de yükselicek.