Merhaba tiklasana.com severler. Google, büyük bir savaşın yaşandığı TV alanında Apple’ı geride bırakmayı başardı!

ABD’deki ev kullanıcıları arasında yapılan bir pazar araştırmasında, Google Chromecast’ in, Apple TV’yi geride bırakarak ikinciliğe yükseldiği ortaya çıktı. Video streaming cihazları arasında Chromecast ikinciyken, birincilik Roku’ ya ait.

Geçtiğimiz yılki araştırmada yüzde 50’ye yakın oranla Roku birinci çıkmıştı. Apple TV ise yüzde 25 oranla ikinciydi. Bu yıl, ev kullanıcıları arasında büyük beğeni toplayan Google Chromecast atağa kalkarak Apple TV’ yi yüzde 17 seviyesine kadar indirirdi. Aynı zamanda Roku’ nun pazar payını da yüzde 27′ ye çekmeyi başardı. Dördüncü basamakta Amazon Fire TV bulunmakta. Temmuz 2013’te pazara giren Google Chromecast bu hızla büyümeye devam ederse, 2015′ te pazar lideri olacağı söyleniyor.

Google Chromecast, You Tube ve Netflix gibi popüler kanallarla uyumlu olduğu için popüler olurken Apple TV ise çok kolay kurulumu ile diğerlerinden ayrılıyor. Ayrıca ABD de iOS ve Mac OS X kullanımı çok yaygın olduğu için, bu sistemlerle uyumlu olan Apple TV, stream video cihazları arasında güçlü bir alt yapıya sahip. Ancak şimdi Google da, Android’in gücünü ve You Tube gibi önemli bir kaynağa sahip olmasının avantajını kullanarak Chromecast’ i birinciliğe taşımakta kararlı.