Ünlü teknoloji devi Google, patent kavgalarını sonlandırabilmek amacıyla harekete geçti. Google, patent ihlallerinin hiç söz konusu olmamasını umuyor ve bu doğrultuda yeni bir proje sunuyor.

Latince’de “Barış” anlamına gelen PAX, anlaşmayı imzalayacak olan firmalar arasında Android ve Google uygulamaları konusunda tam serbestlik sağlayacak. Bu şekilde de firmalar artık en basit şeyler için bile patent davası açamıyor olacak.

Şu anda bu anlaşmayı imzalayan firmalar arasında Samsung, Google, LG, Foxconn, HMD Global, HTC, Coolpad, BQ ve Allview gibi isimler yer alıyor. Bu ismi geçen şirketlerin toplamda 230.000 adet patente sahip olduğunu da belirtelim. Yani PAX sayesinde gerçek anlamda bir barış sağlanabilecek gibi görünüyor.

Ama Google anlaşmaya dahil olan firmaların sayısının da artacağını düşünüyor. Eğer gerçekten de diğer büyük Android tabanlı mobil cihaz üreticileri de anlaşmaya katılırsa, Google’ın hedeflediğinin dahi ötesinde bir patent paylaşımı yaşanabilir. Bu da doğal olarak patent ihlallerini atlatabilmek yerine yeni gelişmelere kafa yoran ekipler anlamına gelecek.

Söz konusu projenin işe yarayıp yaramayacağını ise zaman gösterecek.