Selamlar arkadaşlar bugünkü yazımız da sizlere Google’ ın ücretsiz yazılımlarından bir tanesi olan Analytics hakkında elimizden geldiğince detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Web sitesi olan bir çok kişinin kullanmadan edemediği Google Analytics sitemizin genel istatistiklerinin tutulduğu bir yazılımdır. Google Analytics sitemizle ilgili hemen hemen tüm istatistiklerin günü gününe raporlarla sunulduğu bir üründür. Analytics kullanmak isteyenlerin mutlaka bir adet gmail hesabı olması gerekmektedir. Eğer ki gmail hesabınız varsa www.google.com/analytics/ linkine tıklayarak bir hesap açabilir ya da analyticse giriş yapabilirsiniz. Yeni bir hesap açtığınız zaman gelen ekranda en sağda google analyticse kaydolun seçeneğini göreceksiniz ve oraya tıklayarak kaydoluyoruz. Sonrasında gelen ekran da site adımızı, sitemizin url sini ve raporlama saatini girerek işlemimizi tamamlıyoruz. Son işlem olarak google analytics bize bir kod ve bağlantı verecektir biz bu kodu istersek istediğimiz sayfalara yapıştırıyoruz istersek analytics eklentisi ile üstteki UA ile başlayan kodu analytics eklentisi kod alanına yapıştırarak işimizi kolay yoldan hallettmiş oluyoruz.
Yani durum bu oluyor.

google._analytics_2

Kodu ekledikten sonra zaten doğrulama sayfasında izlemenin yüklendiğine dair izleme yüklendi uyarısını da görebilirsiniz.Sonrasında analytics sitemizin günü gününe tüm verilerini alıp kaydedecektir. Analytics ile sitemize günde kaç ziyaretçi girmiş,kaç tekil ziyaretçi,kaç çoğul ziyaretçi gelmiş,hangi kelimeden arayarak sitemize gelmişler hepsini ayrıntısıyla öğrenebiliriz.
Alttaki resimde ise sitenize gelen ziyaretçilerin sayısının aylık olarak nasıl görüneceğini görebileceksiniz.

tiklasana

Son olarak üstteki resimde gördüğünüz gibi edinme bölümünden sitenize gelen ziyaretçilerin hangi arama motorlarından ve hangi kelimeleri arayarak sitenize gelmiş bunların ayrıntısını bulabilirsiniz.