Giriş segment veya eski telefonları olanlara önemli bir müjdemiz var. Giriş seviyesi pek çok akıllı telefon da Android Oreo güncellemesini alacak!

Google I/0 2017 etkinliğinde Android Go sürümünü duyurmuştu. Ancak bunun hakkında detaylı bilgi vermemişti. Teknoloji devi bugün, giriş seviyesi yani donanımı düşük olan Android telefonlar için Android Oreo (Go Edition) hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Android Oreo (Go Edition) olarak isimlendirilen yeni sürüm Android 8.1 Oreo ile aynı anda dağıtıma sunulacak. 512 MB ve 1 GB RAM’e sahip olan telefonlarda çalışacak olan Android Oreo (Go Edition), Android Oreo’nun kırpılmış özelliklerini barındıracak.

Giriş seviyesi telefonlarda %15 performans artışı sunacağı söylenen Android Oreo (Go Edition), diğer Android sürümlerine göre %50 daha az yer kaplayacak. Bu da Android Oreo (Go Edition) güncellemesinin 8 GB dahili depolama birimine sahip olan telefonlara da geleceği anlamına geliyor.

Veri tarafında, Chrome gibi uygulamalardaki çeşitli veri koruma özellikleri varsayılan olarak etkinleştirilirken, Android Go daha katı veri yönetimi içeriyor. Dahili bir Veri Kullanımı Aracı, kullanıcılara hangi uygulamaların arka plan verilerini kullanabileceğini kontrol etmesini sağlıyor.

Google Go uygulamaları da güncelleme ile ön yüklü olarak geliyor. Bu uygulamalar arasında; Google Go, Google Assistant Go, YouTube Go, Google Maps Go, Gmail Go, Gboard, Google Play, Chrome, ve Files Go yer alıyor. Böylece akıllı telefonlar çok daha fonksiyonel bir hale geliyor.