Bildiğiniz gibi Facebook’u artık hemen hemen her yaştan kişi kullanıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre yalnızca gençlerin kullanması için bir Facebook uygulaması geliştiriliyor.

Genç ve genç yetişkinler şu aralar Snapchat, Instagram ve diğer mesajlaşma uygulamalarına daha çok ilgi gösteriyor. Bunu değiştirmek isteyen Mark Zuckerberg ve ekibinin ise büyük önem verdiği bu kullanıcıları Talk adını verdiği uygulamayla kendisine çekmek istediği iddia ediliyor.

Henüz sunulmamış olan mesajlaşma uygulaması Talk ile ilgili iddialar ise esas Facebook uygulaması içerisinde gözlemlenen bir kod üzerinden ortaya çıkmış durumda. Bu kodlarda Facebook Messenger uygulamasından farklı olarak yeni ebeveyn kontrolleri de göze çarpıyor.

Talk’u kullanmak için kullanıcının en az 13 yaşını doldurmuş olması gerekecek ve ayrıca Facebook profili sahibi olması şartı aranmayacak. Ebeveynlerin çocuklarının kolay erişilebilir çevrimiçi varlıklarıyla ilgili endişelerini gidermek içi Talk kullanıcılarının profilleri, herkese açık bir şekilde aranılabilir de olmayacak. Ek olarak, Talk kullanıcılarının ve belki de bu kullanıcıların ebeveynlerinin kişiler üzerinde tam kontrole sahip olacağı da söyleniyor. Yani yabancılarla konuşmak yok! Ayrıca gençlerin Talk içerisindeki yaratıcı araçları kullanmayı seveceği, ailesi ve arkadaşlarıyla eğlenceli maskeleri paylaşabileceği belirtiliyor.

Bu anlamda Facebook, genç yaştakilere temelden kendisini sevdirerek ileriki dönemde sosyal ağına dahil etmek için yeni bir strateji geliştirmiş durumda diyebiliriz. Ancak şunu da ifade edelim Facebook, çeşitli anketler ve reklam verileri için artık bu gençleri bir deney olarak da kullanadabilir.