Google’ın yazılımlarından Gboard için yakında pek çok yeni özellik sunulacak. İşte habere dair ayrıntılar..

Yabancı kaynaklardan gelen bilgilere göre Gboard, yakında yeni bir ‘‘sistem varsayılan teması” ve ”Google Lens” entegrasyonuna sahip olacak. Bu özellikleri bazı geliştiriciler Gboard 9.6 beta sürümünün APK sürümünden keşfettiler.

Bildiğiniz üzere Gboard‘ın 9.3 sürümü ile ‘Varsayılan Işık‘ teması gelmişti; Ancak bir sonraki güncelleme ile ‘Varsayılan Karanlık” ve ‘Sistem Otomatik’ teması adında iki yeni tema daha sisteme dahil olacak. Bunlardan ilki koyu bir arka plan ve tuşlar ile gelecek; Raporlarda bu, “Varsayılan temanın karşılığı” olarak da tanımlanıyor . İkincisi ise sistem temasını takip edecek.

Dikkate değer bir başka değişiklik de Google Lens entegrasyonudur. Görünüşe göre, uygulamanın v9.6 sürümünde bulunan kod, Gboard’un yakında bir Google Lens kısayoluna sahip olacağını ortaya koyuyor. Son olarak Google, Gboard uygulamasında varsayılan olarak bulunan Roboto yazı tipini de Google Sans ile değiştirmeyi düşünüyor. Bunun da yine dikkat çeken bir detay olduğunu belirtmek gerekiyor.