Yakında Galaxy S serisine yeni bir model daha eklenecek. Galaxy S10 ile ilgili bilgiler şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

Samsung Galaxy S10 hakkında iki önemli gelişme yaşandı. Bu gelişmeleri dillendiren Samsung’a yakınlığıyla bilinen SamMobile sitesi. Sitenin Samsung haberlerinde ne denli güvenilir olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım.

İlk olarak parmak izi okuyucusundan söz edelim. Sitenin Samsung kaynaklarından edindiği bilgiye göre Galaxy S10’da ekrana gömülü parmak izi okuyucusu yer alacak. Ekrana gömülü parmak izi okuyucusu şu ana kadar Vivo ve Huawei’in tarafından üç telefonda kullanıldı. Çok yakında Xiaomi Mi 7 modelinde de görmeyi umuyoruz.

Ekrana gömülü parmak izi okuyucusuna sahip ilk Samsung telefonun Galaxy Note 9 olması bekleniyordu, ancak kaynaklara göre sensör henüz verimli çalışmıyor ve Galaxy S10’a ertelendi. Samsung halihazırda 3 boyutlu bir ultrasonik parmak izi okuyucusu geliştiriyor. Parmak izi, 3 boyut tarama sayesinde daha hızlı ve güvenilir okuma gerçekleştirebilecek. Bu parmak izi sensörünün ayrıca ev aletleri, akıllı ev cihazları ve hatta otomobillerde kullanılması planlanıyor.

Samsung Galaxy S10 ekran çözünürlüğü ne kadar olacak?
Bir diğer gelişme telefonda kullanılacak ekran çözünürlüğüne ilişkin. Yine sitenin iddiasına göre Galaxy S10 modellerde ekran çözünürlüğü 600 ppi yoğunluğun üzerinde olacak. Samsung, Galaxy S6’dan bu yana amiral gemi telefonlarda Quad HD çözünürlüğe ver veriyor. Son iki nesildir Quad HD + çözünürlüğe geçiş yapılırken, telefonlar Full HD + varsayılan çözünürlük değeriyle kutudan çıkıyor.

Galaxy S10 modellere geldiğin 3840 × 2160 piksel çözünürlüğe geçiş yapılması bekleniyor. Bu sayede 6.2 inç ekranın kullanılacağı Plus modelde ekran piksel yoğunluğu 700’ü aşacak.

Samsung’un 3840 × 2160 piksel çözünürlüğü sadece Gear VR’a bağlıyken ya da Sony gibi galerideki bazı içerikleri görüntülerken kullanabileceği de gelen bilgiler arasında. Samsung eğer gerçekten de bu çözünürlüğü sunmayı başarırsa mobil alanda önemli bir cihazla karşımıza çıkacak.