Samsung, hepimizin bu güne kadar görmüş olduğu gibi, pazarı Android cihazlarını doldurmakla bilinen bir şirket. Bu cihazlar farklı ekran boyutları ve donanım kaliteleri üzerinden ayrışırken piyasada diğer markalarla rekabet edecek modeller de hiç eksik olmaz. Galaxy Note 4 ise, şu anda şirketin tartışma yaratmak istediği konuların başında yer alıyor. Ancak bununla birlikte orta segment cihazlar üzerinde planlanan yenilikler de de kulağa ilginç geliyor.

Kod adı “Vasta” olarak anılan Galaxy Mega 2‘nin küresel satışa sunulacağı düşünülüyor. Avrupa için planlanan versiyonda 5.99 inç ekran üzerinde 1280 x 720 çözünürlükte çıkacağına kesin gözülüyle bakılıyorken 6 inçlik bir ekranda bu çözünürlüğün yetersiz olabileceği tartışılmaya başladı. Ekran, SuperAMOLED teknolojisini kullanacak ve cihazın işlemcisi de daha önce adı duyulmayan bir Exynos modeli olan 4415 olacak. 1.4 GHz gücü olan 4 çekirdekli bir A9 işlemci olacağı varsayılan bu işlemci için Samsung da büyük emekler sarfetmiş. Bunda Qualcomm’un gölgesinde kalmadan üretime devam etme kaygısının da etklili olduğunu varsayabiliriz.

Galaxy Mega 2’nin sahip olacağı diğer donanımlar arasında Mali-400MP4 grafik kartı, 2 GB RAM, 12 megapiksel kamera ve Micro SD destekli 8 GB dahili bir bellek var. Cihaz, kalp ritmini ölçmeyecek ve parmak izi taraması gerçekleştiremeyecek. Piyasanın en güçlü telefonu olmayacağı için bu kısıntılara gidilmiş olması mantıklı. Bunun haricinde 802.11n Wi-Fi desteği, DLNA, Bluetooth 4.0 ve IR blaster da cihazda bulunacak.

2014 yılının sonuna doğru çıkması olası gözüken Galaxy Mega 2’nin henüz resmi bir çıkış tarihi yayınlanmadı.