Son zamanlarda pek çok ambargoyla karşı karşıya kalan Huawei için bir karar da Fransa cephesinden geldi.

Amerika ve Huawei arasında yaşananlar global pazarda da rahatsızlık veren bir sürecin başlamasına sebep oldu. Amerikalı global üreticiler Huawei için ürün satmayacaklarını duyurdular ama daha sonra tanınan ek süreler ile birlikte Huawei Amerikalı şirketler ile işbirliği yapmaya başladı. Tam bu sırada Huawei Google uygulamaları olmadan Mate 30 Pro modelini tanıttı ve bizce şirketin yaptığı en kötü yatırımı da hayata geçirdi. Bir süre sonra Huawei‘nin Avrupa’daki geleceği tartışılmaya başlandı ama başta İngiltere ve Almanya Huawei ile 5G tarafında çalışacaklarını dile getirdi. Bugün ise Fransa Huawei ile ilgili resmi bir açıklama yaptı ve Huawei ürünlerini 5G altyapısında kullanacaklarını dile getirdi.

Bugün Fransa Ekonomi Bakanı Agnes Pannier-Runacher yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Amerika’nın Huawei ürünleri ve ekipmanları ile ilgili düşüncesini anlayabiliyoruz ama bizim Huawei ürünlerini kullanmamak gibi bir kararımız yok. Ülkemizde kullanılacak ürünler ve bunların teknolojileri Savunma Bakanlığımız tarafından onaylandıktan sonra kullanılacak ve bu konuda her üretici ile çalışacağız. Tek bir üreticiye bağımlı kalmak istemiyoruz.“

Fransa’nın bu açıklaması dikkat çekerken bundan sonra Huawei markasının nasıl bir strateji ortaya koyacağı merak konusu.