FIFA 20’nin çıkmasına az bir zaman kaldı ve oyunla ilgili heyecan da bir hayli arttı. FIFA 20 ne gibi özelliklere sahip olacak?

Yıllar önce yaşadığı değişiklikler sayesinde tahtını PES’ten geri alan Fifa serisi, son yıllarda eleştiri oklarının odağı olmuş durumda. “Her sene aynı oyun” ifadelerini sıkça duyduğumuz Fifa, yıllar sonra ilk kez çok radikal değişikliklere ev sahipliği yapacak. En azından EA bizleri bu değişikliklerin oyuna etki edeceğine inandırmış durumda.

Pek çoğunuzun bildiği üzere yapımcı ekip son aylarda “Pitch Notes” adını verdiği blog yazıları ile gelecek yenilikleri detaylandırıyor. Bu yazıda biz de sizler için merak ettiğiniz o güncellemeleri açıklamaya çalışacağız.

Bire Birde Etkili

Değişimlerin ilk basamağında oyunun önemli mekaniklerinden olan bire bir anları geliyor. Bildiğiniz üzere Fifa 19’da özel yetenekleri olan bazı oyuncular savunmanın içerisinden kolayca geçerek gol atabiliyor, size de kumandayı duvara fırlatmak kalıyordu. Yapımcı ekip bu sistemi baştan aşağı değiştirmeyi planlıyor.

Bu anların “özel” olduğunu dile getiren EA, gerçek futbolda olduğu gibi oyuncuları sık sık bire bir pozisyonlarda bırakacak. Fakat hücum oyuncuları çalım attıkça çalımın başarılı olma şansı düşecek. Böylece tek bir oyuncunun tüm savunmayı altüst etme imkanı kalmayacak.

Tabi bu durum hücum oyuncularının etkisiz kalacağı anlamına gelmiyor. Özellikle forvet oyuncularının kaleciyle karşı karşıya kaldığı durumlarda pozisyonu çok daha sık gole çevirdiğini göreceğiz. Bu sebeple savunma oyuncularına da büyük yük düşecek.

Allahını Seven Defansa Gelsin

Savunma oyuncularından bahsetmişken tandeme gelecek değişiklerden de bahsedelim. Savunma oyuncuları EA’in “kritik anlar” olarak adlandırdığı pozisyonlar ile sık sık karşı karşıya kalacak.

EA, oyunun çok daha tepkili olacağının altını çiziyor her açıklamasında. Bu sayede oyuncuların son saniye tuş hareketleri bile pas, top kesme ya da şut anlarında etkili olacak. Geçtiğimiz senelerde oyunculara bu imkanın tanınmadığını açıklayan yapımcı firma, Fifa 20 ile bunun değişeceğini ifade ediyor.

“Active Touch” sistemini de cilalayan firma, oyuncuların momentumunu korumasına ve topa müdahale edişindeki aksiyonlarına yenilikler getirecek. Oyuncuların topa müdahale şekilleri ve ilk kontrolleri de değişecek.

Meşin Yuvarlak

EA’in öve öve bitiremediği diğer bir güncelleme ise top fiziklerine geliyor. Oyunun bu mekaniğinin tamamen “yeniden” tasarlandığını açıklayan firma; topun daha gerçekçi zıplayışına, dönüşüne ve rotasına el attığını ifade ediyor.

Bu sistem sayesinde EA, farklı topların farklı fizikleri olmasına olanak sağlamış. Tabi burada akıllara Fifa serisine “VOLTA FOOTBALL” adı ile geri dönecek olan sokak futbolu modu da geliyor. EA, oyunun çıkışına yaklaştığımız dönemlerde bu konuyla ilgili sürprizleri olacağını duyurdu. Yani evet, Volta’da farklı toplar ile oynayabileceğiz gibi görünüyor.

Yeni top fiziği sistemi haliyle oyunu çok daha gerçekçi kılacak. Örneğin oyuncular artık çok daha gerçekçi falsolar alan paslar ve ortalar açabilecek. Top bir kere yere değdiğinde gerçekçi şekilde sekerek rotasını buna göre çizecek.

Uzun paslar ve kötü pasların çok daha sert sektiğini görebileceğimiz bir oyun olacak Fifa 20. Oyuncuların bu pasları kontrol etmesi çok daha zor olacak. Zemin yıprandıkça topun sekmesi artacak ve pas hatalarının yüzdesi yükselecek.

Tabi ki yeni top fizikleri şut rotalarını da etkileyecek. 1950’lerde Brezilya efsanesi Didi’nin hayatımıza kattığı “Folha Seca” yani düşen yaprak vuruşları, Fifa 20 içerisinde çok daha sık görülen bir fenomen haline gelecek.

Şut rotaları oyuncuların yeteneklerine göre belirlenecek ve top buna göre hareket edecek. Örneğin hem topa yön verme hem de şut çekme yeteneği olan oyuncular çok daha net şutlar çıkarabilecek.

Evet, sonunda Fifa serisinin duran top katliamına da nokta konulacak. Uzun süredir kimsenin nasıl kullanıldığını bilmediği ama bir şekilde gol atmayı başardığı duran top sistemi baştan aşağı değişiyor. EA, özellikle oyunculardan gelen geri bildirimleri değerlendirdiğini belirtirken yeni frikik sistemini 5 adımda tanımlıyor: hedef, pozisyon, güç, falso ve zamanlama.

Oyuncular ilk önce frikik atmak istedikleri bölgeyi ekranda çıkan yuvarlak ile işaretleyecek. Ardından frikik kullanıcısını istediğimiz pozisyona ayarlayabileceğiz. Burası önemli zira EA’in paylaştıklarına göre oyuncular topun etrafında dönmek yerine daha önceden belirlenmiş pozisyonlar arasında geçiş yapacak. Bu pozisyonların tamamı oyuncuya bir avantaj sağlayacak. Örneğin geniş açıdaki pozisyondan vurmanız halinde topa daha fazla falso verebileceksiniz.

FIFA 20 için artık geri sayım başladı. Bakalım oyuncuların gönlünü kazanabilecek mi?