Sosyal medya devi Facebook, yapay zekayı geliştirebilmek için oldukça önemli adımlar atmayı sürdürüyor.

İkili tartışmaları bir kenara bırakarak, piyasada yer alan otonom araçları ve hayatımızın her noktasında karşımıza çıkan akıllı cihazları göz önünde bulundurduğumuzda ise yapay zeka konusunda halen kat edilmesi gereken oldukça uzun bir yol olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu kapsamda araştırma ekibini her geçen gün büyütmeye devam eden Facebook, Menlo Park, New York ve Paris’in ardından dördüncü yapay zeka araştırma laboratuvarını Kanada’nın Montreal şehrinde açıyor.

Laboratuvarın yapay zeka konusunda iddialı projeler yürüten bilim adamları ve mühendislere ev sahipliği yapacağını belirten üst düzey yöneticilerden Yann LeCun, robotik diyalog sistemlerinin yanı sıra güçlendirici öğrenme uygulamaları üzerinde yoğunlaşacaklarını belirtiyor.

McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi profesörü olarak görev yapan Joelle Pineau’nun liderliğinde yönetilecek olan araştırma merkezinde geliştirilen projeler ile devasa bir veritabanına sahip olan Facebook’un çok daha gelişmiş bir platform haline geleceği ifade ediliyor. Bakalım önümüzdeki süreçte neler olacak?