Facebook, silah reklamlarına karşı yeni bir güncelleme yapıyor. Söz konusu güncelleme ile silahlanmanın az da olsa azaltılması amaçlanıyor.

Özellikle bireysel silahlanma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan ABD‘de, silah düzenlemeleri ve reformları oldukça sık tartışılan bir konu. ABD merkezli Facebook, silahlanma tartışmaları sürerken devrim gibi bir karar aldı. Sosyal medya devi, silah içerikli reklamları bundan sonra barındırmayacağını açıkladı. Bu açıklamayla beraber silah içerikli satış yapan reklam verenler artık Facebook’a bu tarz içerikleri koyamayacak.

Geçtiğimiz gün Facebook tarafından yapılan açıklamada, doğrudan silah satışını destekleyen reklamların tamamen yasaklandığı ancak silah kılıfı ve silah kemerleri gibi çeşitli aksesurların ise sadece 18 yaşın üstündeki kullanıcılara gösterileceği ifade edildi. Son dönemlerdeki Florida ve Teksas‘ta gerçekleşen okul katliamlarından sonra böyle bir karar alan Facebook, silah satıcılarının bir anda hedefindeki şirket oldu.

Facebook silah reklamları için örneklerle açıklama yaptı!
Facebook yayınladığı yeni reklam politikasında hangi ürünlerin reklamına izin verilip verilmeyeceğini örneklerle açıkladı. Bu örneklere bakıldığında; tabanca kılıfı, sapan ve tabanca boyası gibi ürünlerine reklamına izin verilirken, her türlü ateşli silah, bunların mühimmatları ve paintball silahlarına ait reklamlara izin verilmeyeceği görülüyor.

Facebook geçtiğimiz dönemdea Cambridge Analytica skandalı ile uzun süre gündemde kalmıştı.