Samsung’un Exynos işlemci modelleri sunmaktan vazgeçeceğine yönelik iddia ortalığı karıştırdı.

Akıllı telefon pazarında dünyanın en büyük üç üreticisi Samsung, Huawei ve Apple‘ın ortak noktası kendi yonga setlerini üretmesidir. Samsung bu konuda 2018 yılında rakiplerine göre fark ortaya koyup 10 nanometre üretim sürecine geçiş yapmış olsa da daha sonra 7 nanometre üretim sürecine bir türlü geçiş yapamaması ve orta segment işlemci pazarında iyi işlemciler üretmemesi ile bu pazarda silinme noktasına geldi. Samsung Exynos yonga setleri Exynos 980 ve 990 ile fark yaratacak gibi görünse de bugün ortaya çıkan bilgiler birçok Samsung hayranını üzebilir.

Ortaya çıkan bilgilere göre Samsung ilk kez Güney Kore’de Exynos yonga seti yerine Snapdragon 865 yonga setini bizlere sunacak. peki bu nasıl olacak? Açıkçasını söylemek gerekirse bir süredir Samsung’un Exynos 990 ile ilgili bazı sorunlar yaşadığı söyleniyordu. Bugün Güney Koreli basının da buna işaret ettiği ve Snapdragon 865 yonga setinin bizlere sunulacağını söylediğini görüyoruz.

Şimdilik durum tam olarak şu; Güney Koreli üretici amiral gemisi yonga seti tarafında işi Qualcomm‘a bırakabilir ve Exynos yonga setini de tamamen orta segment pazarına yoğunlaştırabilir. İlerleyen süreçte neler yaşanacağı büyük merak konusu.