GitHub kaynağından dünyanın en popüler programlama dilleri paylaşıldı. İşte o 10 programlama dili!

 1. JavaScript
  JavaScript, dünyadaki en popüler programlama dili olmaya devam ediyor. Çünkü web sayfaları oluşturmak için kullanılan ana dillerden biri. Web sitelerini etkileşimli kılmaya yardımcı olur ve oyun oluşturmak için de kullanılabilir. Geliştiriciler buna bayılır çünkü hafif, esnek ve güçlüdür. Ancak, ismine rağmen, çok az ortak noktası var.
 1. Python
  Python hem en popüler programlama dillerinden hem de en hızlı büyüyen dillerden biridir. Popülerlik açısından, geçen yıl üçüncü sıradan 2019’da ikinci sıraya geçti. Bu açık kaynaklı dil, yapay zeka uygulamaları ve veri bilimi için sıkça kullanılıyor, ancak başlaması kolay olduğu da biliniyor. Python’un çevresinde geniş bir topluluk ve hatta kendisine özel konferanslar ve buluşmalar var.
 1. Java
  Java ilk olarak 1995 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirildi ve daha sonra Oracle tarafından satın alındı. Bu açık kaynak dil, Twitter ve Netflix gibi şirketler tarafından kullanılıyor ve büyük şirketlerde standart bir şey. Geliştiriciler mobil ve web uygulamaları, oyunlar ve veritabanı tabanlı yazılımlar oluşturmak için Java’yı kullandılar. Ayrıca geliştiricilerin diller arasında kolayca geçiş yapmasını sağlayan C ++ ve C # ‘ya benzer.
 1. PHP
  PHP: Hypertext Preprocessor (evet, “P”, “PHP” anlamına gelir), web geliştirme ve etkileşimli web sayfaları oluşturma için açık kaynaklı bir programlama dilidir. Ayrıca veritabanları ile iyi çalışır ve Facebook ve Yahoo tarafından kullanılmıştır. Ancak, geliştiriciler uzun zamandır onu en kötü programlama dillerinden biri haline getirmişlerdir.
 1. C#
  “C-sharp” olarak telaffuz edilen C #, Anders Hejlsberg liderliğindeki bir ekip tarafından Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Programlama dili Java’ya benzer. Mobil uygulamalarda, oyunlarda ve kurumsal yazılımlarda kullanılır.
 1. C++
  C ++ programlama dili C’den ayrılır ve neredeyse 1979 yılına kadar dayanır. Bjarne Stroustrup, doktora tezi üzerinde çalışırken C’ye ek özellikler eklemenin bir yolu olarak yarattı. Bugün hala yaygın olarak kullanılıyor. , birçok işletim sistemindeki, tarayıcıdaki ve oyundaki ana dil olduğundan.
 1. TypeScript
  TypeScript, Microsoft tarafından geliştirilen ve tutulan açık kaynaklı bir programlama dilidir. En popüler dillerden sadece biri değil, aynı zamanda en hızlı büyüyenlerden biri. Benzer sözdizimi ve anlambilimiyle, JavaScript’e çok benzer, ancak geliştiricilerin büyük ölçekli uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan daha güçlü özelliklere sahiptir. Ayrıca, Microsoft’un GitHub’daki en iyi açık kaynak projesi olan ücretsiz kod editörü Visual Studio Code tarafından da destekleniyor .
 1. Shell
  Shell özellikle BT departmanında popülerdir ve doğrudan işletim sistemine ne yapacaklarını söyleyen komutlar yazmalarını sağlar. Uzaktan programları yüklemek veya kaldırmak gibi genel işlemleri otomatikleştirmek veya dosyaları yönetmek, yedeklemek ve kopyalamak için kullanılabilir.
 1. C
  C, 1972’de Dennis Ritchie tarafından geliştirilen, günümüzde hala kullanılan en eski programlama dillerinden biridir. Çok çeşitli bilgisayar sistemleri ve donanımlarını programlamak için genel amaçlı bir dil olarak tasarlanmıştır. Java, PHP ve JavaScript dahil olmak üzere birçok popüler dilde kökleri C’dir.
 1. Ruby
  Ruby, kullanımı basit olmaya odaklanan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Yaratmak için en sevdiği dillerin en iyi kısımlarını harmanlayan Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından yaratılmıştır. 1995 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Ruby diline dayanan birkaç konferans ve buluşma ile daha popüler hale geldi.