İnsanlar artık Mars’ta yaşam kurmaya hazırlanırken Elon Musk’tan bu konu ile ilgili önemli bir açıklama geldi.

SpaceX’in kurucusu olan Musk, şirketin gezegenler arası seyahat yapacak olan gemisinin gelecek yıl uçuş testlerine başlayabileceğini açıkladı. Musk, SXSW konferansında yaptığı konuşmada, ortaya çıkacak bir üçüncü dünya savaşının karanlık çağlara yol açabileceğini ve uzayda kurulacak üslerin bu savaş sonrasında yenilenme için faydalı olacağını söyledi.

Musk konuşmasına şu şekilde devam ederek, “Uygarlığı geri getirmek için bir yerlerde insan uygarlığının bir tohumunun yeterli olduğundan emin olmak istiyoruz ve belki de karanlık çağların uzunluğunu kısaltmak istiyoruz. Sanırım bir ay üssü ve belki de yeryüzünde hayatın yeniden canlandırılmasına yardımcı olabilecek bir Mars üssü gerçekten önemli olacaktır” dedi.

Musk, “Mars’a gidecek ilk gezegenler arası gemiyi inşa ediyoruz. İlk başta kısa uçuşlar olacak. Testlerin gelecek senenin ilk yarısında başlamasını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Testler başarıyla tamamlanması halinde insanlığın Mars’ta topluluklar oluşturduğuna ve resmen orada yaşamaya başladığına şahit olacağız.