Elektrikli otomobiller ile ilgili olarak elimize ulaşan yeni gelişmeye göre, artık elektrikli otomobiller çok daha hızlı olacak. Peki bu nasıl gerçekleşecek ?

Çoğu büyük şirketin ilgilendiği ilk konu, bataryaların daha uzun süre dayanması. Büyük Teknoloji şirketleri bu konuda çalışadursun, Kuzey Karolina Üniversitesi bu konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış ve bataryaların enerjiyi daha hızlı nasıl aktarabileceği konusunda araştırmalara başlamış.

Araştırmacılar teorik olarak, geliştirdikleri materyalle enerjiyi çok daha seri bir şekilde aktarmayı başarmış gözüküyorlar. İçerisinde neredeyse atom büyüklüğünde bir su katmanı bulunan bu materyal ile yine teorik olarak dünyadaki en hızlı aktarım hızına ulaşılabiliyor.

İçerisinde tahmin edilebileceği gibi oldukça yoğun bir enerji var. Ek olarak enerjinin aktarılmasını sağlayan iyonlar çok hızlı bir şekilde hareket edebiliyor. Ayrıca ince su katmanı enerjinin daha verimli kullanılmasına, ısı kaybının daha az olmasına yardımcı oluyor.

Elektrikli arabalar çok daha hızlı olacak!
Bu bataryanın geliştirilmesi, elektrikli arabaların performansında büyük bir fark yaratabilir. Örneğin bu bataryaların gelişimiyle normal bir elektrikli araba, şu an dünyadaki en hızlı arabalardan biri kadar hızlı olabilir.

Her teknolojide olduğu gibi, araştırmacıların geliştirdiği batarya da şu an kusursuz değil. Örneğin benzer özelliklere sahip ancak ince su katmanı olmayan bir batarya, yeni geliştirilen bataryadan çok daha fazla enerji depolayabiliyor. Dolayısıyla hala bu problemlerin düzeltilmesi gerekiyor. Ancak kuşkusuz bu konuda zamanla büyük gelişmeler, büyük mesafeler katedilecektir.