Dizel motor araçlar ile ilgili Almanya’nın Stuttgart şehrinde büyük şok! Dizel motorlu araçların zararlı olduğu gerekçesiyle Stuttgart’tan 2017 yılından itibaren kaldırılacağı, yasak hale getirileceği kaydedildi.

Stuttgart İdari Mahkemesi tarafından verilen karara göre, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren dizel yakıtlı araçlar trafiğe çıkamayacak.

Kararın altında yatan sebep ise sağlığa zararlı nitrik oksit emisyonuna karşı olarak duyuruldu. Dizel motorların emisyon azaltıcı önlemler alınmasına rağmen nitrik oksit emisyonunun azaltılamadığı belirtildi.

Almanya’da çevreci bir grubun mahkemeye başvurması sonucunda açılan davada çıkan bu kararda, insan sağlığının korunmasının daha önemli olduğu vurgulandı.

Bu aşamaya gelinmeden önce ise Baden-Württemberg eyalet hükümeti eski tip dizel motorların yenilenmesi talep etmiş ve bu talep geri çevrilmişti.

Oldukça büyük bir karar olan dizel motorlu araçların yasaklanması, sadece Almanya için değil tüm dünya için oldukça önemli. Temyiz yolunun açık olduğu karara yönelik Alman otomobil yöneticileri ise Berlin’de toplanma kararı aldılar. Büyük bir ihtimalle bu yasak kararına karşı temyiz yoluna başvuracaklar.