Geçtiğimiz hafta hizmete alınan Disney Plus ile ilgili olarak yeni şikayetler söz konusu. The Simspon ekran oranlarının değiştirilmesi tepkiye neden oldu.

Uygulamayı kullananların büyük çoğunluğu klasik animasyon ve aksiyon filmlerini tercih ediyor. Ayrıca tercih edilenler arasında Disney Channel, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic‘in içerikleri yer alıyor.

Bu yılın başlarında, Disney, 21. Century Fox‘un 71.3 milyar dolarlık kazancını kapattı. Bu işlemle Disney, The Simpsons çizgi dizisinin 30 sezonluk haklarını satın aldı. Ayrıca Michael Jackson bölümü de Disney Plus’ta mevcut değil. Ancak bir sorun daha var ve birçok kullanıcıyı rahatsız ediyor.

Normalde The Simpsons‘ın eski sezonları 4:3 Ekran oranlarıyla yayınlanıyordu.

Disney Plus bu oranı, 16:9 ekran oranlarına dönüştürdü ve doğal olarak da üstlerden kırpılmış gibi bir görüntü ortaya çıktı. Bu da birçok sahnede geçen esprilerin anlaşılmamasına neden oldu.

Disney’in bunu yapmasındaki amacı günümüzde kullanılan ekranların neredeyse tamamının 16:9 ekran oranlarına sahip olması. Ayrıca 30 sezonun tamamında istikrarlı bir görüntü sunmak için böyle bir adım attıklarını açıkladı.

Gelecek yıl Disney Plus, 19 sezonun tamamını 4:3 ekran oranı olarak sunmayı planlıyor. Böylece kullanıcıların tekrar gönlünü kazanabilecek.