Devil May Cry 5’in Denuvo olmaması halinde 20 FPS kadar daha hızlı çalıştığı ortaya çıktı.

Özellikle işlemci cephesinde Denuvo’nun oyun performansını ciddi ölçüde azalttığı bir gerçek. Denuvo ile çıkan oyunlar korsana karşı en azından bir süre korunuyor fakat oyuncuların deneyimini olumsuz yönde baltalıyor. Benzer bir test Devil May Cry 5’de de yapıldı ve bunun etkileri göz önüne serildi.

Normalde Devil May Cry 5’in PC sürümü Denuvo ile çıkmıştı fakat bir kullanıcı oyunu Denuvo’suz da çalıştırmanın yolunu buldu, rehber hazırladı. Denuvo olmayan .exe dosyasının 20fps performans artışı sağladığını iddia ederken, biz de test etme şansı yakaladık fakat sonrasında Steam bunun önüne geçti ve oyunu sadece Denuvo ile oynamaya mümkün hale getirdi. Yine de performansın ne ölçüde değiştiğini görebildik.

Devil May Cry 5’nin testinde Core i5 8400 işlemci, 16GB RAM ile AMD Radeon RX 580 8GB ekran kartı kullanıldı. Buna rağmen oyunun işlemci yükünü anlamak için ekran kartı mümkün olduğunca devre dışı bırakıldı, oyun 480p çözünürlükte interlace modunda çalıştırıldı. Testler sonucunda Denuvo ile oyunun 13-20fps arası daha az kare oranı sunduğu göze çarptı.

Dolayısıyla diğer oyunlarda olduğu gibi Devil May Cry 5’de de Denuvo’nun performansa etkisi büyük. Bakalım ilerleyen günlerde Denuvo koruması oyundan kaldırılacak mı?