Bilim insanları tarafından imza atılan önemli bir teknolojik gelişme sayesinde artık böcekler öldürülmeden de incelenebilecek.

Bilim insanları araştırma yaparken öldürmek zorunda kaldıkları böcekler yerine onların içini gösterecek bir yöntem keşfettiler.
Normalde bilim insanları böcekleri incelerken onları parçalamak zorunda kalıyorlar. Yani bu sayede çok nadir bulunan böcekler bile en fazla bir kez araştırılabiliyor ve bu araştırma sırasında çoktan ölmüş oluyorlar. Bununla birlikte Kanada’daki Batı Üniversitesi’nden biyologlar ve görüntüleme uzmanları tarafından geliştirilen yeni tarama yöntemi, böceklerin defalarca ve daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesine olanak tanıyacak.

BioMed dergisinde ayrıntılı bir açıklaması bulunan yöntemde, böceklerin oksijensiz ortamda hayatta kalma yeteneklerini kullanıp küçük bir BT laboratuvarında taramadan önce geçici olarak karbondioksit gazına sokulması yer alıyor.

Böceklerin iç yapısı insan saç telinden bile daha dar ve bu yüzden üç boyutlu görüntülerde kolayca ortaya çıkarılabilmekte.