WhatsApp uygulamasında bulunan bir açığın kullanıcıların telefon numaralarının Google arama motoru üzerinde gözükmesine neden olduğu ortaya çıktı.

21 milyar dolar ödeyerek WhatsApp’ı satın alan Facebook, yine gizlilik skandalına imza attı. Güvenlik araştırmacısı olan Athul Jayaram WhatsApp’ta; telefon numaranızın, Google‘ın arama sonuçlarında endeksleyen bir güvenlik açığının olduğunu açıkladı.

Athul Jayaram’a göre; bir kişi mesajlaşmak için WhatsApp’tan link oluşturduğunda ve bunu web sitesine Sohbet Et seçeneği ile eklediği zaman, Google’ın bu seçenekten faydalanarak telefon numarasını arama sonuçlarına dahil ettiğini açıkladı.

Güvenlik araştırmacısı Athul Jayaram konuyla ilgili; “Google tarafından cep telefonu numaranız düz metin olarak görünüyor. İnternet sitelerindeki sohbet et seçeneğine tıkladıktan sonra iptal etme şansınız da bulunmuyor. Bireysel telefon numaraları sızdırıldığında, bir saldırgan onlara mesaj gönderebilir, arayabilir, telefon numaralarını pazarlamacılara, spam göndericilere, dolandırıcılara satabilir.” ifadelerini kullandı. Bu durumda WhatsApp hesabı bulunan ullanıcıların epey dikkatli olması gerekiyor.