Bill Gates, gerçekleştirdiği konferansta insanlar için nükleer savaştan dahi daha fazla tehlikeli olan bir hususun olduğunu ifade etti.

Eşi Melinda ile birlikte kurdukları Gates Vakfı ile çocuklara her türlü yardımı sunan Gates, hastalıklara karşı da mücadele edilmesinde önemli bir rol oynuyor. Fakat Gates’e göre insanlığın sonunu getirme ihtimali en yüksek olan şey nükleer savaş ya da küresel ısınma değil, biyoterörizm.

Almanya’da gerçekleştirilen Münih Güvenlik Konferansı’nda bir konuşma yapan Gates, genetik mühendisliğin gelecekte yol açabileceği tehlikelerden söz etti. Gelecekte, genetik mühendisliğinin terör silahı olarak kullanılabilme ihtimalinden bahseden Gates, ortaya çıkacak biyolojik terör nedeniyle milyonlarca kişinin hayatını kaybedebileceğini belirtti.

“Biyoterörizm konusunda endişeliyim. Bir sonraki salgının, bir bilgisayarda yaratılıp yayılması söz konusu ve bu duruma karşı önlemler almalıyız. Nükleer silahların aksine, biyolojik tehditler sürekli olarak insanları öldürmeye devam edecek ve bulaşıcı etkisi katlanarak artacaktır.”