Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bir canlının dondurularak uzun zaman sonra tekrar canlandırılması hususu gerçek oluyor. Bilim insanları bu konuda önemli bir aşama kaydetti.

Yaklaşık 60 yıldır üstünde çeşitli çalışmalar yürüttüğü dondurularak ölümsüzlük bilmecesi çözüme kavuşturulmaya oldukça yaklaştı.

Şimdiye kadar dondurma kısmında başarılı olan tüm deneyler çözülme kısmında bazı hücrelerin direkt olarak buzdan cama dönüştüğü için hayata geri döndürülemiyordu. Fakat bu sorunu Smithsonian Enstitüsü ve Minnesota Üniversitesi ortak yürüttüğü bir çalışmayla çözüme kavuşturmuş gibi gözüküyor.

Zebra balıkları üzerinde denenen bu deneyde, çözülme sırasında biraz metal ekleyen bilim insanları, bu şekilde embriyoları sağlıklı bir biçimde hayata geri döndürmeyi başardı.

Embriyoların sadece %10’luk bir kısmı yaşamayı başarmış olsa da bu bilim tarihinde bir ilk. Söz konusu yöntem şu an için insanlar üzerinde kullanılmaya hazır değil ancak özellikle nesli tükenmekte olan hayvanlar üzerinde olumlu sonuçlar veriyor.