Akıllı telefon kategorisinde yakından tanıdığımız Snapdragon işlemciler artık bilgisayarlarda da bolca olacak. İşte detaylar…

Mobil cihazların işlemcileri son yıllarda büyük aşamalar kaydetti. Günümüz telefon ve tabletlerinde bilgisayardaki kadar güçlü işlemciler yer alıyor. Mobil cihaz işlemcisi denince akla ilk gelen firma Qualcomm, butarz ürünlerin büyük bir çoğunda kullanılan işlemcileri üretiyor. Firma son günlerde gözünü bilgisayar tarafında da dikti. Bir süre önce Windows üzerinde çalışan işlemcilerin demosu yapılmış ve bu ürünlerin bazıları piyasada da sürülmüştü.

Yeni ortaya atılan iddialara göreyse firma sadece dizüstü bilgisayarlarlarda kullanılabilecek yeni bir işlemci hazırlığında. Firmanın yeni çıkaracağı Snapdragon 850 işlemcisi hem bilgisayar hem tablet hem de telefon gibi cihazlarda çalışacak. Öte yandan firmanın halen geliştirme aşamasında olduğu Snapdragon 1000 işlemcisinin ise sadece bilgisayarlara özel olacağı düşünülüyor. İddianın kaynağı ise bu tarz donanım sızıntılarıyla ünlenen Roland Quandt. Quandt’ın iddiasına göre yeni işlemci 6.5 Watt güç harcayacak. Yine iddialara göre buyeni işlemci ilk kez Asus tarafından kullanılacak. Yeni işlemcinin ne zaman tanıtılacağı ve ne zaman satışa sunulacağı konusunda net bir bilgi paylaşılmadı.

Ancak bu hamle Qualcomm’un ilk adımı değil. Firma geçen sene de Snapdragon 835’li dizüstü bilgisayar işlemcisini tanıtmış ve bu işlemciyi kullanan bilgisayarlar görücüye çıkmıştı. Ancak Windos 10 üzerinde çalışan bu bilgisayarların bilgisayarlar için çip üreten dünya devi Intel ile sorun oluşturduğu için yaygınlaşamadı. Zira Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Intel’in birçok patenti bulunuyor ve bu patentleri başka firmaların kullanması konusuna sıcak bakmadığı da biliniyor. Bakalım ilerleyen süreçte konu ile ilgili ne gibi gelişmeler yaşanacak?