Başarılı antivirüs programlarının başında gelen avira xp desteğini durduracağınız açıkladı. Dün Avira tarafından yapılan açıklamada xp desteğinin 8 Nisan 2014 sonrasında kesileceği söylendi.

Aviradan yapılan açıklamada,

Artık teknik güncelleştirmeler

8 Nisan 2014 sonrası, Windows XP için teknik güncellemeler artık PC’nizi korumanıza yardımcı otomatik güncelleştirmeler dahil olmak üzere, mevcut olacak. Microsoft ayrıca sağlayan duracaktır Microsoft Security Essentials , bu tarihte, Windows XP yüklenebilir. Zaten Microsoft Security Essentials yüklü varsa, sınırlı bir süre için antimalware imza güncellemeleri almaya devam edecek, ancak bu, Microsoft’un artık PC’nizi korumak yardımcı olmak için güvenlik güncelleştirmelerini sağlamak olacak çünkü PC’nizi güvenli olacağı anlamına gelmez.
Microsoft, yaklaşık 12 yıl önce XP’yi yayınladı ve bu süre içinde de yamalar bir sürü yayınladı. Bu tüm güvenlik açıkları bulundu ve düzeltildi anlamına mı geliyor? Kesinlikle değil. Nitekim olarak, Microsoft Güvenli Bilişim yönetmen Tim Rains, siber suçluların şimdiye kadar gitmek ve hatta Windows XP’de yamasız ne kaldı görmek için Windows’un daha modern ve desteklenen sürümleri için yamaları ters mühendisi söyledi. Windows 7 ve 8 Windows XP oldukça farklı olsa bile, bu işletim sistemleri arasında paylaşılan kod bir çok şey var.
Eğer destek sona erdikten sonra Windows XP’yi kullanmaya devam ederseniz, bilgisayarınız hala çalışır ancak güvenlik riskleri ve virüslere karşı daha savunmasız hale gelebilir. Hatta Hatta 8 Nisan sonra Windows XP’nin yeni bir kopyasını yükleyebilirsiniz.
Çözümler

Ben Microsoft geri dönün ve işletim sistemi öldürmek için kendi kararını yorumlayan gitmiyor artık açıktır umuyoruz. Sadece Şimdi soru şudur: Ne yapmalı?

Göç

En iyi çözüm uzak Windows XP’den hareket açıkça. Kaynaklar ve internet öğreticiler bol vardır açıklamak , Windows 7 veya 8′e göç etmek nasıl. Bu işletim sistemleri Windows XP daha iyi bir donanım gerektirir beri Ancak, bu ek maliyetleri ile gelebilir unutmayın.

Sertleştirme

Sertleşme onun saldırı yüzeyini azaltmak için bir bilgisayara uygulanan süreçtir. Saldırı yüzeyini azaltarak tanımlama ve bilgisayarı saldırmak için mevcut yolları azaltılması anlamına gelir. Tipik olarak bu gereksiz yazılım, gereksiz giriş ve gereksiz hizmetleri devre dışı bırakılması veya kaldırılması (dosya ve yazıcı paylaşımı, medya merkezi) kaldırılmasını içerir. Bir alt düzeyde, aynı zamanda tamamen internetten bilgisayarı kaldırarak, ideal olarak, herhangi bir ihtiyaç değil sürücüsünü kaldırmadan, tüm kritik olmayan bağlantı noktalarını kapatmak anlamına gelir.
Ayrıca, kullanılan yazılım mümkün olduğunca güvenli yapılmalıdır. Bu, minimum veya tamamen uzantıları, addons veya eklentileri olmadan ve genel olarak, kesinlikle gerekli değildir işlevselliğini azaltan çalıştırmak bir sanal, onu çalıştırmak demektir.
Ayrıca monitör, kullanıcı önünde kalır biri tarafından oluşturulan riski azaltılmalıdır. , Daha iyi şifreler oluşturun varsayılan parolalarını değiştirmek, onlara bir ay sonra sona olun. Hesabınıza altında oluyor bir saldırı hasarı azaltmak için yönetici hakları olmayan bir hesap kullanın.
Onlar şimdi eski işletim sistemi ile geriye dönük uyumlu olduğuna dair hiçbir garanti yoktur gibi kullanıcıların yüklemek yazılımı, artık iyice kontrol edilmelidir. İdeal olarak, Windows XP için oluşturulan tek yazılım kullanın.
Yazılım konuşan emin güncel (işinizi yapmak için gereken yürütmem) yazılım tutmak olun. Onlar istismar alabilirsiniz açıkları içerebilir olarak Outlook Express, Internet Explorer, Media Player gibi varsayılan yüklü programları kullanmayın. Bu durumda en iyi Internet Explorer değiştirilmesi için Outlook Express ve Chrome veya Firefox için yerine Mozilla Thunderbird vardır. Media Player için yedek binlerce çevrimiçi vardır.
Son, ama kesinlikle en az değil, yüklemek ve benzeri güncellenen bir güvenlik ürünü tutmak Avira Free Antivirus .
Windows XP üzerinde iş kritik bilgi tutan (ama neden böyle bir görev ile eski bir işletim sistemi güven?) O ağdaki bilgisayar izole. Bu, bazı ağ geçidi filtreleme ürünü kullanarak savunmasız bilgisayarınıza dış gelen trafik filtre gerektiği anlamına gelir.

Sanallaştırın

Maruz kalmadan Windows XP çalıştırmak için devam etmek için başka bir yöntem, tamamen güncel bir ana işletim sistemi üzerinde bir sanal makine çalıştırmak için. Eğer kolay XP’den koruyabilirsiniz güvenli bir temel işletim sistemi var bu şekilde.
Eğer yüklü XP ile bir PC var ve yıllardır işletilen eski güzel programlar varsa, hem de bu sanallaştırma bir çözümü var.
Kullanmak Disk2vhd bir sanal sabit makine oluşturmak ve Windows 7 veya Windows 8 gibi daha güvenli bir işletim sistemi altında ücretsiz Microsoft Virtual PC ile oynamak için Microsoft. Bu program tüm programları, kayıtları, dosyaları ve sanal makinede onları klon olacaktır dahil olmak üzere, Windows XP yüklü bir anlık görüntü oluşturmak olacaktır. Sonuç sanal sadece o, gerçek biri ile özdeş bir ortamdır.
Herhangi bir durumda, emin gerçek ya da sanal olup olmadığını bile XP makine olursa olsun sertleşmesine rağmen olun.

Bizim öneri

Önemle Windows XP’den göç öneririz. Tam artık işletim sistemini korumak için hiçbir yolu yoktur. Eğer veya güvenlik uzmanları onu korumak için yapabileceğimiz bir şey (ya da uygun ekonomik en azından bir şey) yoktur.
Ve gerekli Windows ile sopa olduğunu sanmıyorum. Eğer sadece XP üzerinde çalışan bazı eski yazılımları kullanmak zorunda yoksa, alternatifleri düşünmek. Ubuntu (ve tatlar) gibi Linux dağıtımları bir masaüstü işletim sistemi olarak gerçekten iyi bir hale gelmiştir, denildi.

Kaynak : http://techblog.avira.com/2014/03/13/goodbye-windows-xp/en/