Güvenlik şirketi Avast’ın kullanıcı verilerini pazarladığına yönelik iddia ortalığı karıştırdı. Açıklanana göre Avast pek çok kullanıcı verisini takip etmiş.

Geçen yıl antivirüs yazılımı Avast’ın kullanıcı verilerini topladığı ortaya çıkmıştı. Bugünlerde tekrar gündeme gelen bu konuda yeni detaylar paylaşıldı. Avast’ın fare tıklamalarına kadar birçok veriyi takip ettiği ve bunları büyük firmalara pazarladığı belirlendi.

Avast’ın özellikle 2013 yılında Jumpshot tarafından satın alınmasıyla beraber kullanıcı verilerine odaklandığı ve bu konuda agresif bir politika izlediği belirtiliyor. Avast’ın temel paketi kurulurken ekrana gelen lisans sözleşmesinde kullanıcı verilerinin anonim bir şekilde trend analizleri için üçüncü taraf şirketlerle paylaşılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca Jumpshot firmasına ait bir dökümanda da Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephora gibi pek çok müşteriye kullanıcı verilerinin pazarlandığı notu düşülmüş.

Halen bu yazılımı kullananların (eğer bilgilerini paylaşmak istemiyorsa) kaldırmasını öneriyoruz. Hem PC hem Mac sürümü bulunan yazılımın bu verileri topluyor olması önemli bir açık olarak görülüyor. Avast, ülkemizde de epey kullanılan bir antivirüs programı ve bu durum ülkemizdeki kullanıcılar için de üzücü gözüküyor.