Avast Free Antivirus 2016, yıllardır bilgisayarlarımızı fiyatsız olarak savunmamıza yardımcı olan Avast’ın her sene daha da geliştirip yenileyerek bizlere sunmuş olduğu en aktüel antivirüs programı. Ülkemizde de en popüler antivirüs yazılımlarından bir tanesi olan Avast Free Antivirus, 2016 sürümü ile beraber pek çok yeni ve geliştirilmiş özelliğe kavuşuyor.

Avast’ın 2016 sürümü ile bizlere bekleyen yenilikler arasında daha önceki sürümlere göre daha hızlı yüklenme, kolaylaştırılmış yeni bir arayüz, Windows 10 uyumu ve Windows aktüelleme bildirimleri bulunuyor. Ama programa dahil olan en büyük 2 yenilik ise SafeZone Tarayıcı ve Şifreler özellikleri.

Şifreler: Avast’ın tüm 2016 sürümlerinde bulunan bir özellik. Kullanıcıların tek bir şifre oluşturarak sahip oldukları tüm şifreleri tek bir şifre ile yönetmesi sağlanıyor. Şifrelerinizi değişik aletler üzerinde senkronize edebilen, şifrelerinizin güvenliğini sorgulayan ve tarayıcı içerisindeki kayıtlı şifrelerinizi silen bu yeni özelliğin çok kullanışlı ve yararlı olduğunu düşünüyorum.

SafeZone Tarayıcı: Avast programlarının içerisinde yer alan SafeZone özelliğini değiştirerek tarayıcı haline getiren bu özellik Avast Free Antivirus 2016 içerisinde bulunmuyor. FakatAvast Pro, Irnternet Security ve Premier kullanıcıları SafeZone tarayıcıyı kullanabilir. İnternet üzerinde yapacağınız ödemeleri güvenli bir şekilde yapmanızı sağlayan bu özellik, ödeme moduna geçerek tüm ödeme ve banka işlemlerinizin güvenliğini sağlıyor.

Virüslere Karşı Tam Savunma

Bilgisayarlarınıza farklı yol ve yollar ile girmeye çalışan virüsleri daha girmeden saptayarak ister silebileceğiniz isterseniz de belirlenen dosyayı karantina altına alabileceğiniz Avast Free Antivirus 2016, fiyatsız olarak ele geçirebileceğiniz en popüler ve emin antivirüs savunmalarından bir tanesi.

Casus Yazılımlara Karşı Savunma

Virüsler dışında bilgisayarınızdaki verilere ulaşarak size zarar verebilecek olan casus yazılımlara karşı da güvenlik tedbiri alan Avast Free Antivirus 2016 ile casus yazılımlardan da kendinizi ve bilgisayarınızı savunabilirsiniz.

Daimi Aktüellemeler Sayesinde En İyi Savunma

Günlük olarak 200’den fazla minik aktüelleme yapan Avast programları, vasati 6 dakikada bir aktüelleme alarak tam güvenlik sunuyor. Virüs, trojan, zarar veren URL ve beyaz liste için ihtiyaç duyulan aktüellemeleri hemen hemen canlı ve anlık olarak gerçekleştiren Avast sayesinde her daim aktüel bir antivirüs programı kullanıyor olursunuz.

Emin Beyaz Liste

Hardened Mode olarak geçen beyaz liste özelliği sayesinde kullanıcılar ister DeepScreen ile veyahut saldırgan olarak dosyaları bloklayabiliyor. Saldırgan olarak Hardened mode kullanımı yaparsanız, Avast kullanıcıları arasında kullanılan programların sahip olduğu değerlere göre programları çalıştırabiliyorsunuz. Güvenli olarak işaretlenmeyen hiç bir uygulamayı çalıştırmanız olanaksız.

DeepScreen

Avast Free Antivirus 2016 içerisinde yer alan kuşkusuz en güzel özelliklerden bir tanesi. Bulut tabanlı olarak çalışan bu sistem aslında arka tasarıda daimi olarka çalışan bir motor ve bu motor süreklli olarak yeni şeyler öğreniyor. Öğrendiği bilgileri ise Avast’ın yanlış kodları silmesi, hatalı yönlendirmeleri düzetmesi ve malware’lerin belirlemesinde kullanıyor.

Kullanıcı alışkanlıklarınızı çözümleyerek daimi yeni bir şeyler öğrenen DeepScreen, bilgisayarınızın içerisinde çalışan çok minik ikinci bir bilgisayar gibi olup, güvenliğiniz için yoğun gayret sarfediyor. Bu özelliğin diğer bir güzel yanı ise 230 milyondan fazla kullanıcıdan toplanan verilerin yeniden tüm bu 230 milyon üzerinde kullanıcı için faydalı şekilde kullanılıp, Avast’ın daha iyi hale gelmesi.

Yazılım Aktüelleme

Bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşılaştığı aktüelleme ekranları pek çok kullanıcıyı rahatsız ettiği için Avast yazılım aktüelleme özelliğini mükemmel hale getirip, kullanıcıların haberi olmadan ihtiyaç duyulan aktüellemeleri yükleyerek yalnızca heyetim bölümünde sizlere haber veriyor. Böylelikle iş yaparken veyahut oyun oynarken yeni bir aktüelleme olduğunu görmeyerek rahatsız olmazsınız. Arka tasarıda ihtiyaç duyulan aktüellemeleri indirip size yalnızca heyetim evresinde haberdar eden ve işlemlerinizi çok uzun müddetler yerine 1 dakikanın altında bitirerek vakitten tasarruf etmenizi sağlayan yazılım güncelleme özelliği sayesinde gereksiz güncelleme bildirimlerinden kurtulabiliyorsunuz.

İzleyememe, Kimlik Hırsızlığı ve Site Onaylama

Avast Online Güvenlik olarak karşımıza çıkan bu özellik, Avast kullanıcılarının online olarak da güvende kalmalarını sağlamak emeliyle çalışıyor. Yaptığınız tüm ya da belirli hareketleri takip edebilen yazılımları tespit eden Avast, girdiğiniz sitelerde sizi takip eden ve çözümleme eden programların sayısını göstererek bunu engelleyebiliyor.

Sadece izleyememe özelliği dışında beyaz liste gibi düşünebileceğiniz güvenilir siteler olarak adlandırılan internet siteleri de yine Avast kullanıcılarının tecrübelerine dayanarak oluşturuluyor ve böylelikle girdiğiniz sitelerin ne kadar güvenli olduğunu görebiliyorsunuz. Son olarak internet üzerinde kimlik bilgilerinizi ele geçirerek sizi dolandırmak isteyen başka bir deyişle beynelmilel isimiyle phising yapmak isteyen hackerlara mani olan Avast, virüs ve casus yazılımlara karşı sunduğu gelişmiş savunmayı online olarak da kullanıcılarına sunuyor.

Hane Ağı Güvenliği – Aktüellendi!

Hanenizde internete bağlı olan aletlerin sayısının artması hasebiyle aynı oranda hanenizde kullandığınız internet ağının da tehlikesi artıyor. Bilgisayarınız ile beraber hanenizdeki internet ağınızı da teminat altına alan bu özellik, ağınıza bağlanan yeni aletleri kontrol ederek internet irtibatınızın tehlikeye düşüp düşmeyeceğini kontrol ediyor ve şayet rizikolu bir vaziyet oluşursa bunu engelliyor.

HTTPS Tarama – Aktüellendi!

Online olarak hizmet veren servislerin HTTPS’ye geçişi ile beraber daha fazla ehemmiyet taşımaya başlayan HTTPS’lerden gelen atakları önlemek için yapılan HTTPS taraması da Avast Free Antivirus 2016’nın özellikleri arasında bulunuyor. Sitelerin TSL ve SSL ile savunup savunmadığını tespit eden HTTPS tarama özelliği sayesinde internet üzerindeki online güvenliğinizi daha da arttırıyorsunuz.

Akıllı Tarama – Aktüellendi!

Avast Free Antivirus 2016 içerisinde yer alan en pratik özelliklerden bir tanesi. Kullanıcıların tek bir tıklama ile her şeyi tarayabilmesini sağlayan Avast, bu arada yeni sürümde bu özelliği geliştirerek daha hızlı tarama yapabiliyor. Virüs, yazılım aktüellemesi, ağ problemleri, performans meseleleri ve gelen yeni özelliklerin tespiti için akıllı taramayı kullanabiliyorsunuz.

Temizlik – Aktüellendi!

Daha önceki isimiyle GrimeFighter olarak bildiğimiz Cleanup, Avast ile beraber kullanabileceğiniz opsiyonel bir eklenti. Avast’ın 2016 sürümüyle beraber oldukça değişen Cleanup, kullanıcıların bilgisayarlarını yine başlatmadan temizlik yapabilmesini sağlıyor.

Bilgisayarınızı çalıştırdığınızda çalışan firma yazılımları, ön yüklü gelen programlar, program silme işleminde kalan dosyalar, tahliller, güvenlik ve ağ ayarları vb. ihtiyaç duyulan olan tüm temizliği yaparak hem güvenliğinizi sağlar, hem de bilgisayarınızın vakit içerisinde yaşayacağı performans kaybının önüne geçer.

Kolay bir tarama işlemi ile yapılabilen temizliği düzenli aralıklarla otomatik olarak gerçekleştirmenizi bilgisayarınız ve güvenliğiniz açısından büyük önem taşır.

Şifreler – Yeni!

Program izahının en başında da yazdığım üzere Şifreler özelliği Avast 2016 sürümlerinin kazandığı en büyük 2 özellikten bir tanesi. Kullanıcıların tek bir şifre ile hem tüm şifreleri yönetmesini hem de farklı aletler üzerinde tüm şifrelerini eşleyebilmesini sağlayan özellik, şifre idaresi, güvenliği ve savunması yerine büyük önem taşıyor.

Son zamanlarda çok fazla sayıda sahip olduğumuz şifreleri güvenle savunan Avast’ın Şifreler özelliği Avast Free Antivirus 2016 ile birlikte diğer tüm fiyatlı sürümlerinde da bulunuyor.

Kolaylaştırılmış Kullanıcı Arayüzü – Yenilendi!

Avast kullanıcılarının programı daha rahat ve kolay şekilde kullanabilmesi için arayüzü 2016 sürümü ile birlikte tamamiyle yenileyerek büyük boşluklara sahip olan yeni, çağdaş ve sade bir arayüz tasarımına geçiş yaptı. Böylelikle kullanıcılar Avast Free Antivirus 2016’yı geçtiğimiz yıllara göre çok dha kolay şekilde kullanabilecek.

Kullanıcı Geri Bildirim Formu – Yeni!

Program içerisine yeni entegre edilen bu sistem sayesinde program ile ilgili sormak istediğiniz tüm sualler ile birlikte görüşlerinizi yine program içerisinden Avast’a iletebiliyorsunuz.

Avast Hesabı – Güncellendi!

Kullanımı basit bir konsol olan Avast Hesabı, Avast kullanıcılarının aletlerini tek bir bulut tabanlı sistem üzerinden kontrol ederek yönetebilmesini sağlıyor. Ayrı olarak Avast Hesap sayesinde Avast’a yeni ilave eden Şifreler özelliğinin de kontrolünü yine konsol üzerinde sağlayabiliyorsunuz.

Uzaktan kontrol ulaşımının de içerisinde bulunduğu Avast Hesabı’nı kullanmak için öncelikle kayıt olarak bir Avast Hesabı oluşturmanız gerekiyor. Avast Hesabı’nın tüm özelliklerine Avast Free Antivirus 2016’nın yenilenen arayüzü üzerinden erişebilirsiniz.

İNDİR