Avast Internet Security 2016, Avast’ın oldukça geniş kapsamı geniş güvenlik programları arasında bulunuyor ve diğer fiyatsız alternatiflerin aksine kullanıcıları özellikle internet üzerinden gelebilecek aktif tehditlere karşı savunmayı amaçlıyor. Klasik manadaki antivirüs programlarının çoklukla bilgisayara hali hazırda girmiş olan virüsleri temizledikleri biliniyor ancak bu tehditler daha bilgisayara girmeden onları internet üzerinde engellemek son zamanlarda çok daha ehemmiyetli.

Avast Internet Security bunu sağlayabilmek için hem web tarayıcınız hem de ağ bağdaştırıcınız ile oldukça sıkı bir şekilde çalışıyor. Dolayısıyla bilgisayarınıza bir şekilde kaçak yollardan giriş yapmaya çalışan yazılımların ve şahsi saklılığınızı ihlal edecek kodların aktif hale gelmesi daha en başından engelleniyor.

Programın bu 2016 sürümünde hem daha önceki özelliklerinde iyileştirmeler hem de tertemiz güvenlik tedbirleri mevcut. Bunları sizlerle beraber kısaca paylaşalım.

Avast Passwords – Yeni

Avast Internet Security’nin 2016 sürümündeki en dikkat çekici şey, programın artık bir şifre yöneticisine sahip olması. Bu şifre yöneticisi sayesinde artık internet sitelerindeki kullanıcı giriş bilgilerinizi tek tek anımsamak veyahut anımsamak istemiyorsanız web tarayıcınızda güvensiz bir şekilde gizlemek gerekmiyor. Avast’ın güvenliğine emanet ettiğiniz şifrelerinizi her an her vakit talebiniz üzerine kullanmanız olası.

Antivirüs ve Anti-Malware Özellikleri

Avast’ın bu sürümü her ne kadar internet güvenliği üzerine çok sayıda araç barındırsa da klasik virüs savunma görevlerini veyahut antimalware özelliklerini de unutmuş değil. Bilgisayarınızda bir şekilde yer edinmiş olan zarar veren yazılımlar ve diğer öğeler, Avast’ın aktif ve anlık savunmasından pek de kaçamıyorlar.

SafeZone Tarayıcı – Yeni

SafeZone web tarayıcısı, Internet Security 2016 ile beraber geliyor ve kullanıcıların banka işlemleri, şahsi bilgi paylaşımı ve finansal işlemleri için kullanabilecekleri özel bir web tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa de Avast’ın kendi özel şifreleme mekanizmasından yararlanan SafeZone, böylelikle şahsi bilgilerinizin ve parasal hasar doğurabilecek verilerinizin güven altında kalmasına yardımcı oluyor.

Sandbox Modu

Sandbox modu, bilgisayarınızda çalıştırmaya korktuğunuz yazılımları veya açmak istemediğiniz dosyaları çalıştırabileceğiniz özel ve saklı bir alan yaratıyor. Bu alan içerisinde açtığınız en tehlikeli virüsler dahi rastgele bir şekilde özel alanın dışına çıkamıyorlar ve dolayısıyla diğer sistem öğelerine bulaşamıyorlar. Bir dosyayı test etmeden önce bu saklı alanda tecrübe ederek tehlikeli olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Avast Cleanup – Yeni

Avast’ın Cleanup özelliği, bilgisayarınızda birikmiş olan daha önceki program artıklarını ve çoğunlukla güvenlik açığı doğurabilecek kayıt defteri girdilerini ortadan kaldırarak hem güvenliği hem de performansı aynı anda sunabiliyor. Böylelikle başka programlara ihtiyaç duymadan tüm sistem pisliklerini ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Program Aktüelleme Aracı

Bilgisayarınızdaki eski programlarınızın güvenlik açıkları barındırdığı ve bu yüzden hepsini her daim en son sürümde tutmak gerektiği aşikar. Ancak bazen o kadar çok program kullanıyoruz ki hangisinin eski sürüm hangisinin yeni olduğunu devamlı olarak takip etmek zorlayıcı olabiliyor. Software Updater aracı sayesinde bu mesele ortadan kalkıyor ve hangi programın aktüellenmesi gerektiğini Avast sizin için izliyor.

Secureline VPN – Aktüellendi

Secureline VPN, Avast’ın kendi sunucuları aracılığıyla sunduğu bir VPN hizmeti olarak kullanılıyor. Hem özürlü sitelere giriş yapmak hem de sizi internetten izleyebilecek kişilere karşı şahsi saklılığınızı savunmak için kullanabileceğiniz Secureline VPN, böylelikle internetteki güvenlik meselelerine çözüm bulurken şahsi özgürlüklere de saygı duyuyor.

SecureDNS

Şayet VPN araçları kadar kökten analiz eder aramıyor ancak DNS saldırılarından savunmak ya da DNS engellemelerini aşmak istiyorsanız SecureDNS de Avast Internet Security’nin kullanıma sunduğu araçlar arasında. Böylelikle gezintileriniz sırasında rahatsız edilmeden web siteleri arasında özgürce dolaşabiliyorsunuz. Ama tabii ki bir DNS servisinin sizi VPN servisi kadar savunmadığını da belirtelim.

Güvenlik Duvarı

İnternet irtibatınız üzerinden gelen ve giden verileri devamlı olarak takip eden Avast’ın güvenlik duvarı, rastgele bir program veyahut yazılımın sizden habersiz internet çıkışını kullanmasını veyahut internet üzerinden bilgisayarınıza girmesini engelliyor. Böylelikle fark etmeden müsaade ettiğiniz programların internete bilgi sızdırması engellenerek kullanıcı güvenliği sağlanıyor.

Anti-Spam

Özellikle Outlook gibi e-posta programlarını amaçlayan Anti-spam özelliği, sizden bilgi sızdırmak isteyen veyahut finansal bilgilerinizi talep eden, hem de düzmece sosyal medya girişleri sağlayan spam mailleri filtreleyerek hata sonucu bilgilerinizi teslim etmenize mani oluyor. Böylelikle scam olarak da geçen bu tip düzmece e-postaları gerçek bir posta gibi idrak etme talihiniz da kalmıyor. Bilhassa tecrübesiz bilgisayar kullanıcılarını pek çok tehditten savunacağına inanıyorum.

Deepscreen 2.0 – Aktüellendi

Deepscreen özelliği, bilgisayarınızda çalışan yazılımların evvelce bir virüs olarak tanımlanmamaları halinde bile davranışlarını takip ediyor ve bu davranışlarda herhangi bir kötücül yan tespit ederse o programı durduruyor. Böylelikle genellikle güvenli bir program gibi davranan ancak gizli anlarda beklenmedik işler çeviren yazılımların başarıyla durdurulması olanağı doğuyor. Programın bu Deepscreen özelliğinin diğer kullanıcıların bilgisayarlarında gerçekleştirilen işlemleri de kayıt altına aldığını ve ortak bir havuz üzerinden çalıştığını belirtelim. Böylelikle tüm Avast kullanıcıları bir ağda bir araya geliyor ve tehdit paylaşımlarını gerçekleştiriyorlar.

Güvenli HTTPS Taraması – Aktüellendi

Avast Internet Security’nin HTTPS tarama özelliği, günümüzde aslında kullanıcıların güvenliği için oluşturulmuş olan HTTPS protokolünün açıklarından yararlanan tehditleri bertaraf etmenizi sağlıyor. Böylelikle HTTPS üzerinden gelebilecek malware yazılımlar ve sahte sertifikalar kolayca önlenebiliyor.

Hane Ağı Güvenliği – Aktüellendi

Bazen bilgisayarlara bulaşan tehditlerin hane ağındaki diğer bilgisayarlara mahalli ağ üzerinden bulaştığı ve onları da tehdit ettiği bir gerçek. Avast’ın yerel ağ üzerinden diğer PC’lere atlamaya çalışan zararlı programları temizlemek için aktif ağ taraması yapması sayesinde bu tip zorda bırakıcı vaziyetlerden tüm bilgisayarlarınızı arındırabiliyorsunuz.

Web Tarayıcı Temizliği

Avast Internet Security, web tarayıcınızın internet irtibatı üzerinden gerçekleştirdiği iletişimi de izliyor ve bir şekilde sizin zararınıza işlemler gerçekleştirmeye çalışması halinde bunu bildirerek durduruyor. Hatta tarayıcınıza sonradan kurulan toolbar, anasayfa değiştiriciler ve arama motoru araçlarını da silerek web tarayıcınızın olması şart olan temiz haline gelmesini sağlayabiliyor.

Avast Internet Security 2016, diğer Avast ürünlerinden bilhassa internet güvenliğini sağlama olanaklarıyla ayrılıyor ve fiyatsız antivirüslerin dar kapsamından sizi kurtararak hemen hemen her türlü tehdidi ortadan kaldırmanıza yardımcı oluyor. Programın bu sürümü bir tecrübe sürümü olarak karşımızda ancak deneme sürecinin nihayetinde programdan hoşnut kalırsanız tam sürümü de satın alarak kalıcı bir şekilde internet tehditlerinden PC’nizi savunabilirsiniz.

İNDİR