Apple, iCloud şifrelerini ilk defa Çin hükümetine açtı. iCloud anahtarları Çin yerel deposunda muhafaza edilecek. Bu anahtarlar Çinli Apple müşterilerinin bilgilerini içeriyor.

Çin pazarına giriş yapan Apple, bu pazarda tutunabilmek için Çin hükmetinin VPN’i yasaklamasının ardından App Store’dan tüm VPN uygulamalarını kaldırmıştı. Apple, şimdi de yine Çin için güvenliğinden taviz verecek bir hamle daha yapıyor.

Apple, Çin’deki siber güvenlik yasalarına uymak amacıyla, Çin’deki müşteri verilerini yerel bir sunucu grubuna geçiriyor. Sunucu için Guizhou-Cloud Big Data Industry Co. ile anlaştığını duyuran Apple, iCloud anahtarlarını Şubat sonuna kadar Çin’e taşıyacak.

Çin’deki siber güvenlik yasaları, hükümetin kullanıcıların e-posta, mesaj ve diğer bilgilerine ulaşmasını sağlıyor. Bildiğiniz gibi Apple, kendi ülkesinde terör saldırılarında bile zanlının iCloud bilgilerini FBI ve CIA ile paylaşmayı reddetmişti.

Müşteri güvenliği için teröristin bilgilerini Amerika’da paylaşmayan Apple, Çin’de olası bir güvenlik ihlalinde, iCloud verilerini direkt olarak Çin hükümeti ile paylaşacak. Bakalım Aple, önümüzdeki süreçte Çin pazarında yer alabilmek için farklı özelliklerinden de taviz verecek mi?