Apple’ın Apple Watch isimli akıllı saati, bazı hastalıkları tahmin etme konusunda sanıldığından da başarılı.

Cardiyogram ve UCSF (University of California San Francisco) araştırmacıları tarafından yapılan klinik araştırmaya göre, Apple Watch bir kişinin şeker hastası olup olmadığını tespit edebiliyor. Kalp sensörleri olan Apple Watch’taki Cardiyogram uygulamasıyla 14.011 kullanıcının 200 milyon kalp atış hızı ve adım sayımı ölçümleri takip edilerek, sağlık sensörü verileri aracılığıyla 462 kullanıcının diyabet hastası olduğu tespit edildi.

Apple Watch’un bu hastalığı % 85 hassasiyetle tespit ettiği görüldü. “Kalp, otonom sinir sistemi vasıtasıyla pankreasla bağlantılıdır. İnsanlar şeker hastalığının erken safhalarını geçtikçe, kalp hızı değişkenliği modelleri değişiyor” diyen Cardiogram’ın kurucularından Johnson Hsieh‘un Framingham Kalp Çalışması, 2015 yılında başladı. Bu çalışma ile araştırmacılar kalp atış hızı değişkenliğini takip ederek kimlerin 12 yıllık bir dönemde diyabet hastalığına yakalanacağını tahmin edebiliyor.

Cardiyogram, Apple Watch gibi giyilebilir cihazlarla birlikte çalışıyor. Şu anda yaklaşık 187.000 kişi uygulamayı günlük kullanıyor. Uygulama verilerden elde edile anomaliler incelenerek hastalıklar profesyonel tıbbi yardım ile önlenebiliyor.

Sadece ABD’de 100 milyondan fazla diyabet hastası var. Tespit edilmeyenler de düşünüldüğünde bu rakam oldukça artıyor. Hastalıkların tespitinde giyilebilir cihazlar çok önemli bir yer teşkil ediyor.

Cardiyogram araştırmacıları Apple Watch aracılığıyla anormal kalp ritmini yüzde 97, uyku apnesini yüzde 90, hipertansiyonu ise % 82 doğrulukla tespit ettiler. Kardiyogram kullanılarak kalp algılayıcıları vasıtasıyla tespit edilebilecek diğer hastalıklara ilgili yeni verilen de yakında yayınlanması bekleniyor.

Apple’ın sunacağı yeni akıllı saatler ile tespit oranlarının daha da artacağını öngörüyoruz.