Teknoloji devlerinden Apple, başarı üstüne başarı yakalıyor. Ünlü şirketin tablet kategorisinde önemli bir başarıya daha ulaştığı ortaya çıktı.

IDC’nin açıklamış olduğu 2019’un son çeyrek raporlarında Apple’ın yüzde 36.5’lik pazar payına sahip olduğu görünüyor. Bu oran geçen yılın aynı döneminde ise yüzde 29.6 seviyesindeydi. Dünya çapında yapılan bu analizde Apple’ın bu denli yüksek pazar payına sahip olmasındaki neden uygun fiyatlı iPad olarak gösteriliyor.

Listenin ikinci sırasında ise yüzde 16.1’lik pazar payı ile Samsung yer alıyor. Samsung’un geçen yılın aynı dönemine yüzde 17.3’lük pazar payına sahip olduğunu belirtelim. Bu payın düşmesindeki neden ise; orta segment Galaxy tablet modellerinin çok geç tanıtılması olabilir.

Listenin üçüncü sırasında ise Google’a rağmen yükselişini sürdüren Huawei yer alıyor. Huawei 2018 yılında yüzde 9.3’lük olan pazar payını bu yıl yüzde 9.1 seviyesine düşürdü. Bu düşüşte tabii ki Google ile olan anlaşmazlığın payı büyük. İlerleyen süreçte Huawei konusunda bazı sürprizlerle de karşılaşabiliriz.