Apple, yeni A14 yonga seti ile taktir toplayacak. Sızdırılan özelliklere göre bir hayli iddialı geliyor.

Apple, coronavirus yüzünden ertelenmez ise Eylül ayında etkinlik düzenleyecek ve bu etkinlikte iPhone 12 modellerini tanıtacak. Apple A14 yonga setinden beslenmesi ve artık çentiksiz gelmesi beklenen bu modeller hakkında bugün ilk bilgiler geldi. iPhone 12 modellerine güç verecek olan A14 yonga setinin bugün bazı özellikleri sızdırıldı.

Apple’ın yeni bombasına geçmeden önce piyasanın en güncel yonga seti Snapdragon 865‘in 7nm üretim süreci ile üretildiğini ve işlemci frekansının ise 2.84 GHz olduğunu belirtelim. Şimdi geçelim piyasayı ağlatacak olan A14‘e. Gelen bilgilere göre; A14 tam 3.1 GHz işlemci frekansına sahip olacak. 5nm üretim süreci ile üretilecek olan bu yonga seti Apple A13’ten yaklaşık 1.5 kat daha hızlı olacak.

A13 şu an 2.7 GHz hızla çalışıyor. Apple’ın bir anda 400 MHz‘lik bir sıçrama yapması piyasada dengelerin bozulmasına neden olabilir. Bu yonga setinin Geekbench’in tek çekirdek bölümünden 1658 puan ve çoklu çekirdek bölümünden ise 4612 puan aldığı söyleniyor. Eğer bu doğruysa Android cephesi göz yaşlarını silmek için peçeteleri şimdinden hazırlasa iyi eder. Bakalım ilerleyen süreçte neler olacak?