Android cihazdan Windows 10 cihaza dosya taşırken bazı problemler meydana gelebiliyor. Dosya taşırken kişisel verileriniz silinebiliyor.

Tüm Android cihazlar bilgisayar sistemlerine USB kullanılarak bağlanabiliyor. Bir Android cihazı Windows’a bağlandığınızda genellikle Medya Transfer Protokolü yani kısaca MTP kullanılıyor. Microsoft bu protokolü fotoğraf ve video gibi medya dosyalarının Windows ve Android cihazlar arasında standart transferi için oluşturmuş durumda.

Windows 10 ve Android arasındaki MTP bağlantısında belirli koşullarda veri kaybına sebep olan hatanın bazı kullanıcılar tarafından fark edilmediği, MTP bağlantısı aktifken sadece Android cihazdaki dosyaların taşınması sırasında bu durumla karşılaşılabildiği belirtiliyor.

Ortaya çıkan yeni Windows 10 hatasının sadece işletim sisteminin dahili Dosya Yöneticisi’ni kullandığınızda ortaya çıktığı ifade ediliyor. Bir Android klasöründen veya depolama cihazından, MTP veya PTP USB bağlantısını kullanarak aynı Android telefon veya tabletteki başka bir konuma dosya kopyalamak veya taşımak istediğinizdeyse problemle karşılaşmıyorsunuz.

Şimdiye kadar OnePlus, LG, Google Nexus ile Pixel, HTC U11 ve bazı Nokia, Xiaomi, Sony modellerinin sorundan etkilendiği; Samsung ve BlackBerry telefonlarda ise böyle bir sorunla karşılaşılmadığı belirtilmekte.

Microsoft’un bu husus ile ilgili bir güncelleme yayımlaması bekleniyor.