Android işletim sistemini kullananları yakından ilgilendiren bir haberimiz var ; Android platformunda MilkyDoor isimli bir virüs büyük tehlike saçıyor.

Google’ın göz bebeği olan Android işletim sisteminin zaman zaman çeşitli virüsler tarafından hedef alındığını biliyoruz. 1 milyarı aşkın cihazda kullanılan bu dev ekosistem hackerların da iştahını kabartıyor.

Geçtiğimiz günlerde keşfedilen yeni nesil bir Android virüsü, sizden çok ağınızı kontrol etmeyi amaçlıyor. MilkyDoor ismi verilen bu virüs ağınızla cihazınız arasında bir köprü görevi görerek tüm verilerinizi kontrol edebildiği gibi, ağınızla alakalı bir işlem yaptığınız takdirde ağdaki diğer cihazlara yayılabiliyor.

Oldukça zararlı işlere imza atabilecek olan bu virüsün maalesef Google Play Store üzerindeki 200’ü aşkın uygulamaya bulaştığı düşünülüyor. Yaklaşık 500.000 kullanıcı anlamına gelen bu 200 uygulama, Android kullanıcılarının canını yakacak gibi gözüküyor.

Özellikle kurumsal ağları önceliğine alan bu virüs, ağ üzerinden bulaşabildiği her sisteme fidye virüsü bulaştırarak hackera büyük paralar kazandırmayı amaçlıyor.

Eğer virüslerden uzak durmak istiyorsanız başta bilinmeyen kaynaklardan edinilen uygulamalar olmak üzere telefonunuza uygulama yüklerken çok dikkatli davranmalısınız.