Artık yavaş yavaş Android 9.0 konuşulmaya başlandı ancak hala Android Oreo yaygınlaşabilmiş değil. Bu durum Google’ın her yıl yeni bir işletim sistemi sürümü çıkarmasından kaynaklanıyor olabilir.

Google, her ay olduğu gibi bu ay da Android sürümlerinin güncel kullanım oranlarını açıkladı. Android Gingerbread’den Android Oreo’ya kadar olan sürümleri kapsayan bu kullanım oranları, Android cephesi için pek içi açıcı görünmüyor.

Güncel Android sürümlerinin kullanım oranları, telefon üreticilerinin güncellemeleri hızlı sunamamasından dolayı her zaman düşük olmuştu. Android Oreo da bu kervana katılan sürümler arasındaki yerini maalesef ki aldı.

Google’ın açıkladığı rakamlara göre; Android 2.3.X Gingerbread %0.3, Android 4.0.X Ice Cream Sandwich %0.4, Android Jelly Bean %5, Android 4.4 KitKat %12.0, Android Lollipop %24.6, Android Marshmallow %28.1 ve Android Nougat %28.5 kullanım oranına sahip.

Android 8.0 Oreo ise ilk defa %1’i geçerek %1.1’lik bir kullanım oranına sahip oldu. Mart ayında Android 9.0’un tanıtılacağını düşünürsek, Android 8.0 Oreo’nun yıl sonuna doğru kullanım oranının %10 seviyesine zor çıkacağını söyleyebiliriz. Bakalım önümüzdeki süreçte Android işletim sisteminin yeni kullanım oranları nasıl şekillenecek?