Adil kullanım kotasının 2019 yılında kalkacağının açıklanmasıyla beraber artık gözler bu yıl uygulanacak verilere çevrilmişti. Bu yıl uygulanacak akk oranları da belli oldu.

2019 senesinde ülkece AKK’ye tamamen veda edeceğiz. Daha önümüzde 2 yıl var iken peki bu süreçte ne olacak? AKK aynı olduğu gibi devam mı edecek? Tabii ki hayır. BTK, biz internet kullanıcılarını sevindirecek bir düzenleme yaptı ve AKK’yi aşan internetlerin verilecek hızlarında bazı değişiklikler yaptı. Ayrıca BTK bununla da yetinmedi ve daha önce söz verdiği gece 02:00-08:00 arasında AKK kalkacak düzenlemesini de tekrar ele alarak daha da güzelleştirdi.

2017 yılında AKK aşımında internet hızları nasıl olacak?

Artık geceleri hem kotaya takılmayacağız hem de diyelim ki kotamız bitti ama yine de bu saatler arasında bir şeyler indirirken veya yüklerken asıl internet paket hızımızından faydalanacağız. Yani diyelim ki GTA 5’i indiriyorsunuz ama AKK’ye takıldınız. Gece 02:00’a kadar 300 kbit/s ile indiriyorsak AKK’den dolayı, bu saatten sonra eski hızımızla 1-2 mbit/s yükselecek ve normal olarak indireceğiz. Fakat sabah 08:00’dan sonra tekrar internetimiz 300kbit/s hıza geri dönecek. Peki bütün bu düzenlemeler ne zaman yürürlüğe girecek? BTK, bütün servis sağlayıcı firmalara 1 Mayıs 2017 tarihine kadar izin verdi.

Yani bütün bu özellikleri 1 Mayıs 2017 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında faydalanabileceğiz. Sonrasında da zaten AKK tamamen kalkacak. Bakalım önümüzdeki günlerde BTK’den yeni düzenlemeler gelecek mi bekleyip göreceğiz.