Yapılan bir araştırmaya göre 5G bağlantı teknolojisine Amerika’da kullanıcılar beklenenden daha az ilgi gösterdi. İşte detaylar…

Araştırma firması Counterpoint; LG, Samsung ve diğer akıllı telefon satıcılarının 2019’da ABD’de toplam 2 milyon adet 5G akıllı telefon sattığını belirtiyor. Raporda ayrıca; 5G destekli Samsung Galaxy Note 10 Plus‘ın, 2019 yılında ABD’de en çok satılan model olduğunu yer alıyor. Samsung, yıl boyunca ABD‘de 5G akıllı telefon pazarındaki lider pazar payının yüzde 74’üne sahip olmayı başardı.

Kontrpuan analisti Jeff Fieldhack; “ABD, 2019’daki 5G akıllı telefon satışları, çeşitli nedenlerden dolayı beklenenden daha düşük. AT&T ve T-Mobile’ın yıl sonuna kadar 5G kapsamı genişletmemesi, satışları engelledi. Verizon ise 5G destekli telefonları müşterilerine sunmadı.” ifadelerini kullandı.

Amerika 5G’nin yaygınlaşmasında büyük hatalar yaptı. Çinli firmaları ülkesinden uzak tutan Donald Trump bunun bedelini çok ağır ödeyecek gibi görünüyor. ABD’li Apple’ın da iPhone 11 modellerinde 5G’ye yer vermemesi bu satışların düşük olmasına tuz biber ekti diyebiliriz. iPhone 12‘nin 5G’yi barındırması bekleniyor. Belki iPhone 12 bu rakamları yukarıya çekebilir. Tabii fiyat yine burada çok büyük etken. Bakalım ilerleyen süreçte neler yaşanacak?