3D Film teknolojisini anlamamız için öncelikle, 3D ne demektir bunu bilmemiz gerekiyor. 3D demek temel olarak 3 boyutlu demektir.
Herhangi bir görüntünün burada 3 farklı boyutunu görürsünüz; derinliği, genişliği ve yüksekliği. Gözlerimizin arasında belirli bir mesafe bulunuyor ve bundan dolayı iki gözümüzde farklı açılardan görüyor. Beynimizin bu farklılıkları kaldırmasıyla oluşan durum ise 3 oluyor. Ancak günlük hayatta 3D deyince aklımıza genelde gerçeğe en yakın görüntü anlamı geliyor. Günümüzde 3D film teknolojisinde de yapılmak istenen aslında bu. Birden fazla perspektifi alıp bunu en iyi şekilde izleyebilmemizi sağlıyor.

3 Boyutlu görüntünün film dünyasına yansıtılması için ise kullanılan çeşitli teknikler var; Anaglif ve polarizasyon teknikleri. Anaglif yönteminde
sinemada her zaman izlediğimiz 3d gözlükleri biliyorsunuzdur. Bu gözlükler üzerinde farklı renk kombinasyonlarıyla oluşturulmuş folyolar kullanılıyor. Bu renk filtreleri nedeniyle iki gözümüzde başka bir rengi görüyor. Beynimizde burada devreye giriyor ve bu farklı görüntüleri birleştiriyor. Anaglif yöntemi genelde en sık kullanılan yöntemlerden biridir çünkü üretimi fazlasıyla ucuzdur ve ekstra bir teknik aletine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Tek kötü tarafı sürekli gözlük takmanızın mecburi olmasıdır. Diğer bir yöntem olan polarizasyon yönteminde ise; burada polarize lensler kullanılıyor.
İki tane eş zamanlı projektör, iki farklı açıdan oluşan görüntüyü ters kutuplaşmalarla birlikte gözlüğe yansıtıyor ve bu gözlükte de polarize lensler bulunduğu için 3D görüntüyü oluşturabiliyor. Buradaki renkler diğer tekniğe göre daha doğal fakat burada da yine gözlüklere ihtiyaç duyuyorsunuz. Yakın geçmişte mutlaka başka teknikler de çıkacaktır.

Bunun yanı sıra 3D gözlüğün insan sağlığını tehdit eden henüz ortaya çıkan bir herhangi bir olumsuz yanı da yok. Diğer bir yöntem olan LCD Shutter tekniğinde ise, görüntüler birbirini takip eden seri bir dizi halinde yansıtılır. Bunu izleyebilmek için özel shutter gözlüklerden kullanılması gerekir. Bu gözlüklerin maliyetleri de diğerlerine göre daha pahalıdır. Gözlüksüz 3D kullanımı ile ilgili de stereoskopik ekranlar kullanılabiliyor. Herhangi bir gözlüğe gerek kalmaksızın lensteki görüntü göze uygun olarak kendini ayarlayabiliyor ve beynimiz iki şerit halinde gösterilen görüntüyü 3D olarak algılıyor. Bu sistem şu an için en pahalı sistemlerden biridir ve kişinin gösterim sırasında çok fazla hareket etmemesi gerekmektedir.

3D film teknolojisi hakkında her geçen gün daha yeni bir teknoloji denenmeye başlanıyor. Özellikle artık evlerimiz de rahat rahat bu teknolojiden faydalanabiliyoruz. Diz üstü veya masaüstü bilgisayarlarımızdan ya da 3D özellikli televizyonlardan bu teknolojinin keyfini çıkarabiliyoruz. 3D Blu-ray özellikli filmler henüz az sayıda olsa da elinizdeki filmleri 3D haline getirmek mümkün. 3D filmler zaman geçtikçe daha da çoğalacak ve zamanla her yeni çıkan bir filmi 3D kalitesi ile izlemeye başlayabileceğiz.